INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Stefan Raszek (pierwotnie Rosenbusch)      Jan Raszek, wizerunek na podstawie ilustracji.

Jan Stefan Raszek (pierwotnie Rosenbusch)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1987 r. w XXX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Raszek (pierwotnie Rosenbusch) Jan Stefan, pseud. Jar (1904–1969), profesor pediatrii Akademii Medycznej w Gdańsku. Ur. 19 XI we Lwowie w rodzinie katolickiej, był synem Adolfa Edmunda Rosenbuscha i Emilii z Raszków.

R. ukończył gimnazjum im. H. Sienkiewicza we Lwowie i Wydział Lekarski Uniw. Lwow., gdzie uzyskał 13 XII 1930 dyplom doktora wszech nauk lekarskich. Następnie pracował tamże w Szpitalu Powszechnym i jednocześnie jako zastępca asystenta w Zakładzie Patologii Ogólnej i Doświadczalnej. Specjalizację z pediatrii rozpoczął w r. 1932 w Klinice Chorób Dzieci Uniw. Lwow. pod kierownictwem Franciszka Groera i jednocześnie pracował jako ordynator w Zakładzie dla Niemowląt im. Dzieciątka Jezus.

Po powrocie z kampanii wrześniowej 1939 był w l. 1940–2 pracownikiem naukowym w Instytucie Ochrony Matki i Dziecka we Lwowie. Po zajęciu Lwowa przez Niemców opuścił go, przez pewien czas praktykował w pow. krośnieńskim, a następnie został lekarzem (pod pseud. Jar) batalionu Armii Krajowej (AK) – wg wspomnienia pośmiertnego – «na terenie Małopolski» (K. Ereciński). Przeniósł się później do Warszawy. Uczestniczył w powstaniu warszawskim 1944 r. jako podporucznik lekarz ugrupowania «Baszty» AK. Po upadku powstania osadzony został w obozie jeńców w rejonie Lubeki. Po wyzwoleniu był lekarzem w obozach jeńców wojennych różnej narodowości w rejonie Hamburga. Na zlecenie Brytyjskiego Czerwonego Krzyża i władz sanitarnych armii sojuszniczych zorganizował szpital dla dzieci polskich wysiedleńców w Lubece.

W r. 1946 R. wrócił do kraju i został kierownikiem sanatorium przeciwgruźliczego w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku. Następnie pracował w Jeleniej Górze jako pediatra w Polskim Czerwonym Krzyżu, Ubezpieczalni Społecznej, Higienie Szkolnej i w Domu Małych Dzieci. W r. 1949 objął stanowisko ordynatora Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu, w którym zorganizował oddział dziecięcy, potem został dyrektorem Centralnej Wojewódzkiej Przychodni Matki i Dziecka. Po r. 1949 zmienił nazwisko na Raszek. W 1953 r. F. Groer, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, powołał R-a na stanowisko kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych dzieci tegoż instytutu. Dn. 22 X 1954 został docentem na podstawie rozprawy pt. Hematologia odczynu tuberkulinowego z punktu widzenia alergometrii („Pediatria Pol.” 1954), a w r. 1959 został profesorem nadzwycz. Jednocześnie był specjalistą w zakresie pediatrii w woj. rzeszowskim, potem warszawskim oraz wykładowcą pediatrii na oddziale higieniczno-sanitarnym i kursach organizowanych przez Studium Doskonalenia Lekarzy. W r. 1963 został kierownikiem II Katedry i Kliniki Chorób Dzieci Akademii Medycznej Gdańskiej. Jednocześnie był ordynatorem Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku i konsultantem naukowym Zespołu Sanatoriów dla Dzieci w Rymanowie.

R. ogłosił 49 prac dotyczących głównie zaburzeń wchłaniania przewodu pokarmowego, chorób krwi, nerek i układu nerwowego oraz balneologii. Szczególnie interesował się etiopatogenezą i leczeniem białaczek. Pod kierunkiem R-a cały zespół kliniczny brał udział w pracach nad epidemiologią, klasyfikacją i różnicowaniem poszczególnych postaci białaczki. R. jako jeden z pierwszych w Polsce wykonywał przeszczepienie szpiku. Zajmował się zespołem nerczycowym i podjął próby leczenia go lipokaikiem. Zajmował się też stanami drgawkowymi i ich związkiem przyczynowym ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego. W ośrodku naukowym w Rymanowie zajmował się balneoklimatologią i rehabilitacją ozdrowieńców po różnych chorobach.

R. redagował „Postępy Pediatrii”, był członkiem Komitetu Redakcyjnego „Pediatrii Polskiej”, okresowo przewodniczącym Oddziału Gdańskiego Polskiego Tow. Pediatrycznego. Należał do wielu towarzystw naukowych, uczestniczył w zjazdach, konferencjach i sympozjach w kraju i za granicą. Zmarł 13 II 1969 w Gdańsku. Został pochowany w Warszawie na cmentarzu Powązkowskim, kwatera 111 rząd 6 grób 24, w grobie z rodzicami. Był odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi.

R. pozostawił syna.

 

Rocznik Lekarski RP, W. 1933, 1936, 1938, 1949; Polski almanach medyczny na r. 1956, Oprac. Z. Woźniewski, W. 1957; Spis fachowych pracowników służby zdrowia, W. 1961; – Ereciński K., Prof. dr med. Jan Raszek, „Pediatria Pol.” T. 44: 1969 nr 9 s. 1069–71 (fot); – Nekrologi z r. 1969: „Dzien. Bałtycki” nr 40, 41, „Służba Zdrowia” nr 8, „Życie Warszawy” nr 40, 43; – Gł. B. Lek.: Zbiory specjalne, ankieta do Polskiego almanachu medycznego Z. Woźniewskiego; – Mater. Red. PSB: Wyciąg z metryk rzymskokatol. paraf. p. wezw. św. Marii Magdaleny we Lw. z r. 1911.

Teresa Ostrowska

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Ignacy Mościcki

1867-12-01 - 1946-10-02
prezydent II RP
 

Melchior Wańkowicz

1892-01-10 - 1974-09-10
publicysta
 

Jerzy Duszyński

1917-05-15 - 1978-07-23
aktor filmowy
 

Teresa Roszkowska

1904-11-23 - 1992-10-25
scenograf teatralny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Antonina Machczyńska

1837-02-19 - 1919-05-09
nauczycielka
 
 

Mieczysław Tadeusz Stoor

1929-09-05 - 1973-10-05
aktor filmowy
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.