INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan z Dobry  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jan z Dobry (zm. 1447), lekarz, profesor medycyny i rektor Akad. Krak. Pochodził prawdopodobnie z Dobry, wsi w pow. radziejowskim na Mazowszu. Wg Długosza, który mu nie przyznaje herbu szlacheckiego, miał się nazywać Oszkowski (de Oszkowice), podobnie jak jego mistrz (i może krewniak) Mikołaj z Oszkowic, profesor medycyny, lekarz przyboczny Władysława Jagiełły i kanonik kruszwicki (zm. ok. 1434). Studia w Uniw. Krak. rozpoczął J. w r. 1419, zdobywając w l. 1426 i 1427 kolejno stopnie bakałarza i magistra sztuk wyzwolonych. Przypuszczalnie w l. 1431–8 poświęcił się również w Krakowie studiom lekarskim i tutaj uzyskał przed r. 1440 tytuł doktora medycyny, na co wskazuje kodeks Bibl. Jag. 2072, zawierający spisane przezeń w tym okresie «in Studio Cracoviensi» traktaty Johaniciusa, Hipokratesa, Rhazesa, Bernarda z Gordon i in. Jest to jeden z najstarszych dokumentów programu studiów lekarskich w Uniw. Krak. XV w. W r. 1440 jako dziekan Wydziału Lekarskiego i pierwszy medyk na tym stanowisku sprawował godność rektora Akad. Krak. i w tym charakterze wystosował na ręce legata papieża Feliksa V list do soboru bazylejskiego. W semestrze letnim n. r. brał udział w komisji do przejrzenia statutów i przywilejów akademii. Trudno z całą pewnością ustalić, czy przyjął święcenia kapłańskie, ale że miał jakieś zainteresowania teologiczne, świadczą należące doń rękopisy (Bibl. Jag. 1208 i 1702), zawierające m. in. traktaty Tomasza z Akwinu, oraz stosunki, jakie łączyły go z Jakubem z Paradyża i klasztorem cystersów w Mogile, na którego dokumencie występuje w r. 1440. Pozostawał również w przyjaźni ze znanym dekretystą Jakubem Zaborowskim i razem z nim ufundował na krótko przed śmiercią szpital dla ubogich w Wiślicy, oddając go pod opiekę miejscowego magistratu. W trudnym okresie dziejów uniwersytetu nie odegrał J. wybitniejszej roli, zasługuje jednak na uwagę jako jeden z pierwszych medyków wykształconych w Krakowie oraz drugi znany, obok Andrzeja Grzymały z Poznania, miłośnik kodeksów, których «znaczną liczbę» (m. in. dzieła Platona) ofiarował przed śmiercią (1 IX 1447) bibliotece Kolegium Większego.

 

Fijałek, Mistrz Jakób z Paradyża; tenże, Polonia apud Italos scholastica, Kr. 1900 s. 82; Hornowska M., Zdzitowiecka-Jasieńska H., Zbiory rękopiśmienne w Polsce średniowiecznej, W. 1947 s. 187–8; Karbowiak A., Dzieje wychowania i szkół w Polsce w wiekach średnich, Pet., Lw. 1903 II s. 221–2, 251, 260; Morawski, Historia UJ, I 232, 398; Nadolski B., Rola Jana z Ludziska, „Pam. Liter.” 1923 s. 201; – Album stud. Univ. Crac. I 44, 95; Conclusiones Univ. Crac. s. 2, 4; Długosz, Liber benef., I 435; Zbiór dyplomów klasztoru mogilskiego, Kr. 1865 s. 118.

Leszek Hajdukiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.