INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Filipek  

 
 
1803 - 1858
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Filipek Jerzy (1803–1858), pastor protestancki, autor agendy polskiej. Pochodził z rodziny chłopskiej, urodził się w Łąkach pod Cieszynem. Najprawdopodobniej ukończył gimnazjum protestanckie w Cieszynie. W ll. 1837–58 był pastorem protestanckiego zboru w Ligotce Kameralnej. W tym okresie utrzymywał z nim żywe stosunki Paweł Stalmach, który jeszcze jako student miał być zaręczony z córką pastora, ta jednak zmarła w r. 1848 i do małżeństwa nie doszło.

W urzędzie parafialnym w Ligotce przechowała się rękopiśmienna agenda kościelna z r. 1837 autorstwa F-a, zawierająca modlitwy kościelne i wzory odprawiania różnych funkcji zborowych. Język jej prosty, wykazujący prowincjonalizmy i germanizmy, taki, jaki mógł sobie F. w ówczesnych warunkach przyswoić, skoro w szkole powszechnej przeważała podówczas czeszczyzna, a w gimnazjum więcej poświęcano czasu na naukę języka niemieckiego niż polskiego. Agenda jest doskonałym źródłem do poznania pracy F-a nad umoralnieniem parafian. Modlitwy i wzory przemówień dostosowane do umysłowości ówczesnych chłopów śląskich.

 

Buzek J. ks., Notatki (Lamentacja nad śmiercią zmarłych duchownych ojców; Agenda kościelna dla zboru ligockiego z roku 1837), »Zaranie Śląskie« r. X (1934), z. 3, s. 163–7.

Stanisław Szczotka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Napoleon Mateusz Orda

1807-02-11 - 1883-04-26
rysownik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Tadeusz Orzechowski

1838-11-09 - 1902-10-02
lekarz
 

Adolf Abicht

1793 - 1860-08-03
doktor medycyny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.