INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Bauch  

 
 
1771-05-20 - 1826-07-05
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bauch Jerzy Fryderyk, (1771–1826) pastor protestancki na Śląsku. Urodził się 20 V w Birksdorf, pow. Olawa, jako syn kmiecia Jana Baucha i Zuzanny z d. Barufke (Borówka). Studja odbył na uniwersytecie w Królewcu, gdzie słuchał Kanta i przejął się jego filozofją. Według skryptu B., przechowywanego w Bibljotece Miejskiej we Wrocławiu, wydano logikę Kanta. D. 14 VIII 1795 został B. najpierw zastępcą pastora, a potem pastorem w swej rodzinnej parafji w Laskowicach i pozostał tam aż do śmierci w dniu 5 VII 1826. Pomocnikiem jego od r. 1822, a potem następcą był syn Fryderyk Gustaw Maurycy Bauch (zm. 1872). Na cmentarzu w Laskowicach jest pomnik Baucha w kształcie trójgrannej piramidy. B. zasłynął z kazań polskich, wygłaszanych językiem czystym z niewielu tylko naleciałościami gwarowemi, a zabarwionych racjonalizmem pod wpływem Kanta. Takie jest drukowane w Brzegu: Kazanie na I dzień Nowego Roku 1806 w Laskowskim Kościele miane. W Biblj. Miejskiej we Wrocławiu jest rękopis jego przekładu Staszica pt. Kurzer Entwurf der Statistik von Polen für diejenigen, welche dies Land befreien und darin regieren wollen, z r. 1807.

 

Informacyj o życiu i nagrobku B. udzielił pastor Hartung z Laskowic, o rękopisie przekładu Staszica dr H. Barycz.

Wincenty Ogrodziński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.