INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Bauch  

 
 
1771-05-20 - 1826-07-05
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bauch Jerzy Fryderyk, (1771–1826) pastor protestancki na Śląsku. Urodził się 20 V w Birksdorf, pow. Olawa, jako syn kmiecia Jana Baucha i Zuzanny z d. Barufke (Borówka). Studja odbył na uniwersytecie w Królewcu, gdzie słuchał Kanta i przejął się jego filozofją. Według skryptu B., przechowywanego w Bibljotece Miejskiej we Wrocławiu, wydano logikę Kanta. D. 14 VIII 1795 został B. najpierw zastępcą pastora, a potem pastorem w swej rodzinnej parafji w Laskowicach i pozostał tam aż do śmierci w dniu 5 VII 1826. Pomocnikiem jego od r. 1822, a potem następcą był syn Fryderyk Gustaw Maurycy Bauch (zm. 1872). Na cmentarzu w Laskowicach jest pomnik Baucha w kształcie trójgrannej piramidy. B. zasłynął z kazań polskich, wygłaszanych językiem czystym z niewielu tylko naleciałościami gwarowemi, a zabarwionych racjonalizmem pod wpływem Kanta. Takie jest drukowane w Brzegu: Kazanie na I dzień Nowego Roku 1806 w Laskowskim Kościele miane. W Biblj. Miejskiej we Wrocławiu jest rękopis jego przekładu Staszica pt. Kurzer Entwurf der Statistik von Polen für diejenigen, welche dies Land befreien und darin regieren wollen, z r. 1807.

 

Informacyj o życiu i nagrobku B. udzielił pastor Hartung z Laskowic, o rękopisie przekładu Staszica dr H. Barycz.

Wincenty Ogrodziński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Rafał Hadziewicz

1805-10-13 - 1886-09-07
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.