INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy (od Św. Bernarda) Ciapiński  

 
 
1718 - 1768
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

 Ciapiński Jerzy od św. Bernarda (1718–1768), pijar, kaznodzieja i poeta. Znany był z gruntownej znajomości języka i literatury łacińskiej, dlatego też sławny poeta rosyjski Łomonosow utrzymywał z nim bardzo ożywione stosunki, radząc się go często w sprawach związanych z kulturą antyczną. Jako kaznodzieja katedralny w Wilnie słynął C. z płynnej i przekonywującej wymowy. Pisał wiele epigramatów łacińskich, odznaczających się wytwornością języka i dowcipem, ponieważ jednak drukował je na osobnych kartach, a często również bezimiennie, wiele z nich nie dochowało się, inne trudne są do zidentyfikowania. Z jego prac ogłoszonych drukiem zasługują na wyróżnienie: Methodus docendi pro Scholis Piis Provinciae Lituaniae (1762), podręcznik dydaktyki, oraz dwutomowy Zbiór kazań (1754). Osobno wydał C. kilka kazań okolicznościowych oraz panegiryczne poematy i ody łacińskie.

 

Estr.; Karbowiak A., Polska Bibliografia Pedagogiczna (rkp. w zbiorach Komitetu Źródeł do życia umysł. w Polsce P. A. U.); Kraszewski I., Wil. IV; Enc. Org.; W. Enc. Il.; Wizerunki i roztrząsania, 1838, poczet II, t. II, s. 86–9; »Dziennik Wil.« 1825, I, 360; Janocki, Lexic, II 157.

Stanisław Szczotka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Emanuel Gilibert

1741-06-21 - 1814-09-02
botanik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Kazimierz Sapieha

II poł. XVII w. - 1730-02-22
hetman wielki litewski
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.