INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef (Gérard Joseph) Bigel  

 
 
ok. 1769 - 1854-10-04
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bigel, lekarz-homeopata. Urodził się we Francji około 1769 r. Medycyny uczył się w Strasburgu. W r. 1802 przeniósł się do Petersburga, gdzie wkrótce zasłynął jako homeopata. W r. 1807 został przybocznym lekarzem w. ks. Konstantego i członkiem Akademji Medyko-Chirurgicznej. Po powrocie do Francji wyjechał ponownie w r. 1822 na wezwanie w. ks. Konstantego do Warszawy i objął to samo, co w Petersburgu, stanowisko. Odtąd stale tu zamieszkał. Żył jeszcze w r. 1854, doczekawszy się lat 85-iu. Pozostawił prace (11) z dziedziny homeopatji i wodolecznictwa, wszystkie w języku francuskim. Najsłynniejsza nosi tytuł: Examen théorique et practique de la méthode curative du Docteur Hahnemann, nommée homéopathie (W. 1827, 3 tomy). Krzewiciel homeopatji we Francji. Odznaczony orderem kawalera legji honorowej.

 

Imienia B-a nie podają ani źródła bibl., ani karty tytułowe dzieł jego. Krótki jego życiorys dołączył Pawlischeff N. do rozprawki B-a: Notice historique de l’homéopathie, Paris 1854; Kośmiński; Estr.

M. Zweigbaum

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stanisław Franciszek Jachowicz

1796-04-17 - 1857-12-24
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Robert Antoni Stanisławski

1817-06-25 - 1883-08-21
prawnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.