INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Buszczyński  

 
 
1823-02-23 - 1887-04-23
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Buszczyński Józef (1823–1887), drukarz poznański i toruński. Ur. w Poznaniu 23 II, długie lata pracował w drukarni M. Zoerna (późniejszej »Dziennika Poznańskiego«) w Poznaniu. W zastępstwie właściciela, mieszkającego w Dreźnie, był kierownikiem administracyjnym i dysponentem tego zakładu, wykonującego druki o wysokim poziomie typograficznym, m. in. dzieła nakładowe księgarza pozn. J. K. Żupańskiego. Osiedlił się w Toruniu, wezwany do założenia polskiej drukarni, uruchomionej w grudniu 1866 w celu wydawania najstarszego dziennika polskiego w Prusiech Zachodnich, »Gazety Toruńskiej«. Wydawnictwo finansowali okoliczni ziemianie, na założenie drukarni otrzymał B. pożyczkę z Banku Kredytowego »Donimirski, Kalkstein, Łyskowski i Sp.« w Toruniu. Z końcem 1871 wobec grożącego zwinięcia przejął B. nakład i ekspedycję »Gaz. Toruńskiej«, redaktorów opłacali ziemianie. Zmarł 23 IV 1887 w Toruniu, pochowany na cmentarzu św. Jerzego, pozostawiając zakład i wydawnictwo »Gazety Toruńskiej« w rękach żyjącego syna Sylwestra, ur. 27 XI 1855 z żony Franciszki z Maciejewskich. Drukarnia do 1 XII 1890 mieściła się w lokalu przy ul. Żeglarskiej 10. Wykonywała również szereg druków nieperiodycznych, wyróżniających się staranną szatą drukarską i stanowiących trwałe pozycje w pomorskim piśmiennictwie regionalnym.

 

Fotografia w zbiorach Książnicy miejskiej im. Kopernika w Toruniu.

Nekrologi 1887: »Gazeta Toruńska« nr 94; »Przyjaciel« (Toruń) nr 33; »Thorner Zeitung« nr 96; «Kurier Warszawski« 1887, nr 120. Produkcję drukarni częściowo wymienia ks. A. Mańkowski, Z porozbiorowych dziejów drukarstwa i piśmiennictwa polskiego w Toruniu; Zapiski Tow. Nauk. w Toruniu, (1924), VI 102–3.

                                                 Zygmunt Mocarski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stanisław Moniuszko h. Krzywda

1819-05-05 - 1872-06-04
muzyk
 

Jan Piłsudski

1876-01-15 - 1950-12-21
wicemarszałek Sejmu
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Henryk Kunzek

1871-02-22 - 1928-09-17
lekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.