INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef Czechowicz     

Józef Czechowicz  

 
 
1819 - 1888-01-01
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czechowicz Józef (1819–1888), art. mal. i fotograf, syn Justyna, odbył studia malarskie w Warszawie jako portrecista pod kierunkiem prof. Jana Ksaw. Kaniewskiego, po czym poświęcił się zawodowo sztuce fotograficznej, w której się wydoskonalił czasu swego pobytu za granicą. W ciągu dwudziestokilkoletniej działalności swej w Wilnie Cz. znakomicie się zasłużył przede wszystkim jako pierwszy spośród fotografów miejscowych, który usiłował przedstawić możliwie wyczerpująco piękno zabytków i krajobrazu uroczego Wilna. Prace jego, wykonywane sumiennie z wiernym odtworzeniem przedmiotu, mają dziś znaczenie dokumentu historycznego, zwłaszcza w odniesieniu do zabytków nie istniejących lub przebudowanych. W zbiorach dziekana Wydz. Szt. Pięk. U. S. B., Ludomira Śleńdzińskiego, zachowało się około 200 klisz fotogr. widoków starego Wilna. Do spopularyzowania tych cennych pamiątek przyczyniło się fotograficzne wydanie albumu widoków Wilna przez księgarnię El. Orzeszkowej i S-ki (Wil. 1881). Cz., konkurujący pomyślnie z zakładem fotograficznym art. mal. Al. Straussa, ceniony był i jako fotograf-portrecista. Jego widoki Wilna nagradzane były na wystawach. Od Aleksandra III za portret jego, wykonany na kliszy za pomocą tuszu i nakłuć igłą, otrzymał Cz. pierścień brylantowy. Zmarł w Wilnie 1 I 1888.

Lucjan Uziębło

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.