INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Jan Piller  

 
 
ok. 1770 - 1824
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piller Józef Jan (zm. 1824), drukarz, księgarz. Był synem Antoniego (zob.) i Józefy. W r. 1790 doszedł prawdopodobnie do pełnoletności i do r. 1796 wspólnie z bratem Tomaszem prowadził drukarnię posiadającą już własną papiernię w Szkle, a we Lwowie przy placu Dominikańskim księgarnię o bogatym asortymencie książek polskich i obcych. W l. 1792–8 wychodził w oficynie Pillerów co tydzień (następnie dwa razy w tygodniu) „Dziennik Patriotycznych Polityków”, a w r. 1795 miesięcznik „Zbiór Pism Ciekawych, służący do poznania różnych narodów i krajów, wyjęty z dzienników i innych dzieł periodycznych”, będący jednym z pierwszych polskich pism ilustrowanych. W r. 1794 obaj bracia przedrukowali „Kalendarz obywatelski” I. Krasickiego.

Po śmierci brata Tomasza (1796) P. prowadził samodzielnie firmę posiadającą nadal wyłączny przywilej tłoczenia druków urzędowych i szkolnych. W r. 1796 przekształcił „Lemberger Wöchentliche Anzeigen” na „Lemberger k. k. privilegiertes Intelligenzblatt”, wychodzący do r. 1811 dwa razy w tygodniu pod jego redakcją. Od r. 1800 wydawał „Nowy Lwowski Kalendarz Polski i Ruski”, który jeszcze w r. 1846 nosił w tytule jego imię. Od r. 1811 drukował „Gazetę Lwowską”, a od r. 1817 – dodawane do niej „Rozmaitości”. Z tłoczonych w jego oficynie książek wymienić należy: tanie wydania dzieł pisarzy polskich, „Antiquarische Versuche” G. E. Grodka (1800), „Zabobon czyli Krakowiacy i Górale” J. N. Kamińskiego (1821). W l. 1817–18 P., sprowadziwszy czcionki cyrylickie, wydrukował kilka podręczników dla ruskich szkół parafialnych. W r. 1822 założył przy drukarni pierwszy we Lwowie zakład litograficzny z jedną prasą; oprócz wydawnictw muzycznych powstawał w niej od r. 1823 „Zbiór najpiękniejszych okolic w Galicji” wg rysunków Antoniego Langego. W t. r. ogłosił P. katalog dzieł znajdujących się na składzie w jego księgarni.

Zarządcą drukarni P-a był Niemiec, Jerzy Leonard Ruhl, którego inicjatywie zawdzięczała powstanie (1817) pierwsza we Lwowie drukarska kasa zapomogowa. P. zmarł w r. 1824.

Z małżeństwa z Marianną (nazwisko panieńskie nie znane) pozostawił synów: Franciszka (zob.), Piotra (zob.) i Augusta.

 

Estreicher, XXIV; Estreicher w. XIX; Słown. Pracowników Książki Pol., (M. Zawialska, bibliogr.); – Opałek M., Litografia lwowska, Wr. 1958; – Arch. Klaszt. Dominikanów w Kr.: Kartoteka R. Świętochowskiego.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Rafał Hadziewicz

1805-10-13 - 1886-09-07
malarz
 

Napoleon Mateusz Tadeusz Orda

1807-02-11 - 1883-04-26
rysownik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Barbara Sierakowska

1748-12-04 - 1831-10-25
aktorka
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.