INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Jan Piller  

 
 
ok. 1770 - 1824
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piller Józef Jan (zm. 1824), drukarz, księgarz. Był synem Antoniego (zob.) i Józefy. W r. 1790 doszedł prawdopodobnie do pełnoletności i do r. 1796 wspólnie z bratem Tomaszem prowadził drukarnię posiadającą już własną papiernię w Szkle, a we Lwowie przy placu Dominikańskim księgarnię o bogatym asortymencie książek polskich i obcych. W l. 1792–8 wychodził w oficynie Pillerów co tydzień (następnie dwa razy w tygodniu) „Dziennik Patriotycznych Polityków”, a w r. 1795 miesięcznik „Zbiór Pism Ciekawych, służący do poznania różnych narodów i krajów, wyjęty z dzienników i innych dzieł periodycznych”, będący jednym z pierwszych polskich pism ilustrowanych. W r. 1794 obaj bracia przedrukowali „Kalendarz obywatelski” I. Krasickiego.

Po śmierci brata Tomasza (1796) P. prowadził samodzielnie firmę posiadającą nadal wyłączny przywilej tłoczenia druków urzędowych i szkolnych. W r. 1796 przekształcił „Lemberger Wöchentliche Anzeigen” na „Lemberger k. k. privilegiertes Intelligenzblatt”, wychodzący do r. 1811 dwa razy w tygodniu pod jego redakcją. Od r. 1800 wydawał „Nowy Lwowski Kalendarz Polski i Ruski”, który jeszcze w r. 1846 nosił w tytule jego imię. Od r. 1811 drukował „Gazetę Lwowską”, a od r. 1817 – dodawane do niej „Rozmaitości”. Z tłoczonych w jego oficynie książek wymienić należy: tanie wydania dzieł pisarzy polskich, „Antiquarische Versuche” G. E. Grodka (1800), „Zabobon czyli Krakowiacy i Górale” J. N. Kamińskiego (1821). W l. 1817–18 P., sprowadziwszy czcionki cyrylickie, wydrukował kilka podręczników dla ruskich szkół parafialnych. W r. 1822 założył przy drukarni pierwszy we Lwowie zakład litograficzny z jedną prasą; oprócz wydawnictw muzycznych powstawał w niej od r. 1823 „Zbiór najpiękniejszych okolic w Galicji” wg rysunków Antoniego Langego. W t. r. ogłosił P. katalog dzieł znajdujących się na składzie w jego księgarni.

Zarządcą drukarni P-a był Niemiec, Jerzy Leonard Ruhl, którego inicjatywie zawdzięczała powstanie (1817) pierwsza we Lwowie drukarska kasa zapomogowa. P. zmarł w r. 1824.

Z małżeństwa z Marianną (nazwisko panieńskie nie znane) pozostawił synów: Franciszka (zob.), Piotra (zob.) i Augusta.

 

Estreicher, XXIV; Estreicher w. XIX; Słown. Pracowników Książki Pol., (M. Zawialska, bibliogr.); – Opałek M., Litografia lwowska, Wr. 1958; – Arch. Klaszt. Dominikanów w Kr.: Kartoteka R. Świętochowskiego.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.