INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Kazimierz Chojecki h. Lubicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chojecki Józef Kazimierz, h. Lubicz († ok. 1808), syn Szymona i Teresy Rudzińskiej, dziedzic Choi i Rzążewa, właściciel Żabieniec, pisał się nieraz Kazimierz lub Jan Kazimierz, a mieszany bywał z Fr. Kazimierzem, zapewne dalekim krewnym. Funkcje publiczne rozpoczął w r. 1747 od burgrabstwa i podstarostwa liwskiego. Jako skarbnik łukowski posłował z ziemi liwskiej na sejm 1752 r. Należał wtedy do stronników Potockich, brał pensję z ambasady francuskiej, lecz równocześnie kokietował Czartoryskich. W roku 1756 jako asesor ziemi przemyskiej na sejmiku wiszeńskim poparł wybór na posła Ad. Kaz. Czartoryskiego, jednocześnie zaś starał się wysługiwać Mniszchowi. Dopuszczony r. 1763 do planów konfederacyjnych »familii«, informował obóz przeciwny o przygotowaniach. Dopiero po śmierci Augusta III jako podstarości gr. żydaczowski i miecznik łukowski stał się w Przemyskim zdecydowanym zwolennikiem St. A. Poniatowskiego. Wybrany sędzią kapturowym ziemi żydaczowskiej, podpisał konfederację woj. ruskiego, a jako poseł lubelski elekcję. Piętnowany jako »karierowicz regalista«, został r. 1766 szambelanem królewskim i dowódcą pułku J. K. M. W czasie konfederacji barskiej walczył pod komendą Ksawerego Branickiego. W tym czasie został kolejno wojskim, pisarzem, łowczym i cześnikiem łukowskim. Po rozbiorze osiadł w Galicji, gdzie wylegitymowawszy się 1782 r., był członkiem i deputatem stanów 1787–91, komisarzem sejmów gal. 1788 i wicemarszałkiem królestw Galicji i Lodomerii. W r. 1791 mianowany przez Stan. Augusta kawalerem orderu św. Stanisława. Żonaty był z Katarzyną Rzymowską, pozostawił syna Stanisława.

 

Niesiecki; Boniecki; Uruski; Poczet szlachty galicyjskiej i bukowińskiej, Lw. 1857; Pietruski O., Elektorów poczet, Lw. 1845; Waliszewski K., Potoccy i Czartoryscy, Kr. 1887; Konopczyński Wł., Polska w dobie wojny siedmioletniej, W. 1909–1911, I–II; tenże, Mrok i świt, Kr. 1911; tenże, Konfederacja barska, W. 1936, I; tenże, Diariusze sejmów 1750, 1752, 1754 i 1758 r., W. 1937; Nieć J., Młodość ostatniego elekta, Kr. 1935; Korzon T., Wewn. dzieje Polski, W. 1897, III 16; Lubomirski St., Pamiętniki, Lw. 1925; AGZ. XIII, Lw. 1928.

Julian Nieć

 
 

Powiązane artykuły

 

Księstwo Warszawskie

Po pokonaniu – w grudniu 1805 roku – armii austriacko-rosyjskiej pod Austerlitz (Sławkowo na Morawach) cesarz Napoleon I zawarł pośpiesznie pokój z Austrią, rezygnując z kontynuowania......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Wężyk

1785-10-07 - 1862-05-02
pisarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.