INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bykowski Jaksa Juliusz Jan (1844–1915), profesor politechniki lwowskiej, syn Stanisława Jakuba, ziemianina, i Franciszki z Kuczyńskich, ur. 11 IV w Sawczynie w pow. sokalskim (woj. lwowskie). Nauki pobierał w szkole normalnej w Żółkwi (1853–5), w szkole realnej we Lwowie (1855–61), akademii technicznej we Lwowie w l. 1861–7, wreszcie na wydziale mechanicznym politechniki w Wiedniu 1866–7. W styczniu 1863 usiłował dotrzeć do oddziału Czachowskiego, kilkakroć aresztowany z rozmaitymi towarzyszami, zdołał jednak wydostać się z więzień i dotarł do oddziału Jungi, z którym wziął udział w potyczce z kozakami pod Różańcami. Gdy oddział, nie mogąc złączyć się z Czachowskim wrócił do Galicji, B., wyleczywszy się z choroby, jakiej nabawił się w czasie wyprawy, zaciągnął się do oddziału generała Wysockiego, kompanii Narbuta. Przeszedłszy na Wołyń, brał udział w bitwie pod Radziwiłłowem, po której generał cofnął się do Galicji i złożył broń. Kilkakrotne próby przedarcia się w Hrubieszowskie nie powiodły się, dopiero w październiku dotarł B. do oddziału Waligórskiego, gdzie został podoficerem w 3 kompanii strzelców kapitana Fernländera. Kompania ta we wsi Irena po fałszywym alarmie została zapomniana i odcięta od głównych sił, a wreszcie wyparta do Galicji, gdzie zakopawszy broń rozprószyła się. Czwartej próbie przedarcia się przez kordon przeszkodził tyfus, na który B. zapadł w Krakowie w marcu 1864. Po ukończeniu studiów technicznych został B. w r. 1869 inżynierem przy budowie drogi żelaznej czerniowieckiej w Stanisławowie, na którym to stanowisku pozostawał do 1872, następnie od 1873 do 1875 pracował jako inżynier w warsztatach kolei Karola Ludwika we Lwowie. W r. 1876 powołany na stanowisko zastępcy profesora politechniki lwowskiej, został w r. 1877 nadzwyczajnym, a w r. 1881 zwyczajnym profesorem technologii mechanicznej. Kilkakrotnie był dziekanem wydziału mechanicznego, a w r. 1883/4 rektorem politechniki lwowskiej. Prósz prac drobniejszych wydał Podręcznik mechanicznej technologii 3 t. (Lw. 1896–7). Pracował też na polu heraldyki i historii rodu, jakoteż zajmował się sprawami społecznymi i politycznymi, publikując artykuły bezimiennie w »Dzienniku Lwowskim« w związku ze sprawą ruską. Od 1888 był członkiem komisji dla spraw przemysłowych przy galicyjskim Wydziale Krajowym. Był czynnym członkiem kilku towarzystw naukowych i zawodowych, od r. 1877 honorowym członkiem Czytelni Akademickiej we Lwowie. W r. 1908 przeszedł na emeryturę, otrzymując tytuł radcy dworu. Zmarł 11 XI 1915 we Lwowie, gdzie został pochowany.

 

»Czas« 1915; dokumenty i zapiski rodzinne.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Strzeszewski

1894-04-01 - 1943-03-19
działacz komunistyczny
 

Kazimierz Szawłowski

1898-01-14 - 1969-03-15
inżynier mechanik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.