INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kadian Czaplic Szpanowski h. Kierdeja  

 
 
ok. 1500 - po 1575
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czaplic Szpanowski Kadian, h. Kierdeja († po r. 1575), ziemianin wołyński, zwolennik ruchu różnowierczego w. XVI w. Na popisie wojska litewskiego z r. 1528 z bratem Piotrem stawił się z 5 konnymi. W r. 1572 procesował się z ławrą pieczarską. Gdy z Moskwy przybyli do W. Ks. Litewskiego wyznawcy judaistyczno-racjonalistycznej sekty Teodozego Kosego, jednemu z jego towarzyszy, Ignacemu, dał przytułek w swych dobrach, czym wywołał oburzenie prawowiernego ks. Andrzeja Kurbskiego. Poglądy religijne Cz-a można częściowo odtworzyć z odpowiedzi Kurbskiego z 21 III 1575 na nieznany list Cz-a. Cz. interesował się poglądami Lutra, krytykował pisma Jana Damasceńskiego, publicznie na zjazdach szlachty żartował z duchowieństwa prawosławnego. Wśród jego potomków było wielu żarliwych wyznawców »braci polskich«. Pozostawił synów: Teodora, sędziego łuckiego, Jana, wojskiego łuckiego i kasztelana kijowskiego, Mikołaja i Grzegorza.

 

»Russk. Istor. Bibl.«, XXX 184. Opis dok. arch. uniat. mitr. nr 75; Ustriałow N., Skazania kn. Kurbskago, wyd. 3., Pet. 1868, nr V, 232–6. Literatura ob. Czaplic Aleksander i Jerzy, poza tym Brückner Al., Dzieje kultury, II 365–6; Hruszewski M., VI 426.          

Kazimierz Chodynicki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj Kopernik

1473-02-19 - 1543-05-21
astronom
 

Wacław z Szamotuł

około 1526 - około 1560
kompozytor
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.