INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kajetan Henryk Bojarski (Czarnota Bojarski)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bojarski Czarnota Kajetan Henryk (1873–1935). Urodzony we Lwowie 11 VII, syn Alfreda i Ludwiny z Dydyńskich. Ukończył gimnazjum Fr. Józefa (dzisiaj Batorego) we Lwowie, tamże wydział prawniczy Uniwersytetu. Zasłużony organizator śpiewactwa polskiego; od r. 1891–1899 był duszą lwowskiego »Echa« (dzisiaj »Echa-Macierzy«) wespół z jego założycielem, Marjanem Juljanem Fontaną. Jako sędzia na prowincji w licznych miastach zakładał chóry (m. in. włościański w Budzanowie). Był prezesem samborskiego Tow. Muzycznego. W r. 1919 powołany do Poznania do organizacji sądownictwa polskiego, działał równocześnie wytrwale na polu śpiewu chóralnego, założył poznańskie »Echo«, które stało się zawiązkiem mnogich »Ech« w Inowrocławiu, Bydgoszczy i innych miejscowościach Wielkopolski oraz Śląska. Przeszedłszy na emeryturę jako wiceprezes sądu okręgowego (1932), osiadł w Krynicy-Zdroju i tamże założył »Echo« krynickie. Jako jeden z najdzielniejszych pracowników na tem polu otrzymał od Rady Naczelnej Związku Śpiewactwa Polskiego odznakę honorową I kl., podobnie złotą odznakę »Echa« poznańskiego i inne odznaczenia. Człowiek zacny, budził w innych zapał do pieśni polskiej swoim własnym zapałem i młodzieńczym do ostatnich chwil entuzjazmem. Zmarł w Krynicy 16 XII 1935, pochowany tamże.

Witold Noskowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław Szpilman

1911-12-05 - 2000-07-06
kompozytor
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kazimierz Rakowski

1874-04-03 - 1952
redaktor
 

Stanisław Florian Sawiczewski

1866-03-31 - 1943-05-06
malarz
 

Leopold Wiktor Szefer

1881-08-07 - 1970-03-01
inżynier górniczy
 

Bohdan Broniewski

1855 - 1922-10-04
przemysłowiec
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.