INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Kamilla Florentyna Chołoniewska (z domu Głuchowska)     

Kamilla Florentyna Chołoniewska (z domu Głuchowska)  

 
 
1877-01-07 - 1936-12-19
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chołoniewska Kamilla Florentyna Maria (1877–1936), działaczka i autorka, ur. 6 I w Warszawie, córka Franciszka Głuchowskiego i Kamilli z Grużewskich, właścicieli ziemskich w pow. kutnowskim woj. warsz. Wyszła z domu patriotycznego; pradziadkiem jej był Mierosławski, generał napoleoński, dziadkiem Ludwik Mierosławski, najbliżsi krewni brali udział w powstaniu. To wywołało u Ch-ej zamiłowanie do studiów historycznych i stało się podłożem jej zmysłu społecznego. Kształciła się w zakładzie Sacré Coeur w Grazu, następnie studiowała historię i geografię we wszechnicy lwowskiej, po czym jako pierwsza z kobiet tej uczelni złożyła egzamin na nauczycielkę szkół średnich. Jeszcze będąc studentką, poślubiła (1900) Antoniego Chołoniewskiego. Jako gorąca zwolenniczka wyższego wykształcenia kobiet, była inicjatorką i jedną z założycielek pierwszego we Lwowie żeńskiego gimnazjum im. Słowackiego, w którym następnie przez dwa lata uczyła bezinteresownie. W r. 1903 przeniosła się z mężem do Krakowa. Tutaj pracowała w gimnazjach żeńskich jako nauczycielka historii i geografii, równocześnie zaś była czynna w różnych stowarzyszeniach kobiecych, zwłaszcza jako przewodnicząca »Pomocy naukowej dla kobiet im. Kraszewskiego«, która ułatwiała studentkom wyższe studia przez udzielanie stypendiów. W okresie budzenia się ruchu niepodległościowego współpracowała wydatnie z twórcami organizacji strzeleckiej. Szczególnie żywą społeczno-narodową i charytatywną działalność rozwijała podczas wojny światowej w »Komitecie doraźnej pomocy dla ewakuowanych«; wyjeżdżała do obozów uchodźców w Czechach celem badania panujących tam stosunków, współdziałała w akcji pomocy więźniom politycznym, w pracach Książęco-biskupiego Komitetu pomocy ofiarom wojny, założyła z własnej inicjatywy »Szatnie dla ofiar wojny«, oraz »Szwalnie i pralnie« dla legionistów.

Po wojnie przeniosła się Ch. wraz z rodziną do Gdańska (r. 1920), potem do Bydgoszczy (r. 1922), gdzie założyła warsztat i szkołę kilimkarską, stwarzając nową gałąź przemysłu domowego w tym mieście. Po śmierci męża wyjechała do Warszawy (r. 1925), powołana na stanowisko wizytatorki żeńskich szkół zawodowych w Ministerstwie W. R. i O. P., następnie zaś w Kuratorium Okręgu Szkolnego Warsz. W tym charakterze gorliwie współpracowała nad rozbudowaniem żeńskiego szkolnictwa zawodowego, w czym pomocnymi jej były: zmysł organizacyjny i niesłabnąca energia. Sama zawołana gospodyni, dążyła usilnie do podniesienia poziomu kultury i życia rodzin polskich przez zaznajamianie ich z nowymi metodami gospodarstwa domowego. Zagadnienia te omawiała w odczytach i w artykułach pism krajowych, głównie w tygodniku »Nasz Dom«, którego była współredaktorką, oraz w czasopismach zagranicznych. Uczestniczyła też w międzynarodowych zjazdach gospodarczego wykształcenia kobiet, np. w Berlinie (r. 1934). Trwałym owocem jej zainteresowań i pracy w tym zakresie jest podręcznik dla szkół zawodowych i samodzielnych gospodyń, pierwszy w jęz. polskim i zupełnie oryginalny, pt. Gospodarstwo domowe a kuchnia racjonalna (W. 1929, w II wyd. zatytułowany: Gospodarstwo domowe i racjonalne żywienie, W. 1936). W r. 1933 została przewodniczącą Rady Naczelnej Instytutu Gospodarstwa Domowego, zaś w r. 1934 objęła kierownictwo Państwowej Szkoły Pracy Domowej i na tym stanowisku spędziła ostatnie lata życia. W szkole tej kształciła w gospodarstwie domowym uczenice szkół powszechnych, zaś dla ich matek założyła »Poradnię w sprawach żywienia i racjonalnej gospodarki domowej«. Równocześnie pracowała w kilku organizacjach kobiecych, jak »Stowarzyszeniu Kobiet z Wyższym Wykształceniem«, a zwłaszcza w »Kole Warszawskim Służby Obywatelskiej«, którego była przewodniczącą. Zmarła 19 XII 1936 w Warszawie i spoczęła w grobie rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim. Zasługi jej uczczono w mowach pogrzebowych i przemówieniach w czasie akademii żałobnej.

Ch. była gorącą Polką i niestrudzoną działaczką społeczną. Łączyła w sobie entuzjazm i optymizm z energią czynu, obowiązki zawodowe i społeczne godziła szczęśliwie z rodzinnymi, a życie swoje uczyniła służbą obywatelską. W stosunkach prywatnych ujmowała dobrocią i rzadką uczynnością. Umiała skupiać ludzi wokół siebie, przelewać w nich swój zapał i krzepić ich wiarę. Przedstawiała typ wybitnie społeczny, którego potrzebą było budowanie i organizowanie.

Dorobkiem studiów historycznych Ch-ej są trzy broszury: O koronę (Lw. 1899), krytyczny przegląd nowych źródeł do dziejów Dymitra Samozwańca, wydany za czasów panieńskich; Z naszej przeszłości (W. 1910), rodzaj wypisów historycznych, oraz popularny szkic: Stanisław Staszyc, jego życie i czyny (W. 1916).

 

Rodzina Ch. posiada jej duży pastelowy portret pędzla Leona Kowalskiego.

Wspomnienia pośmiertne: »Kurier Warsz.« (I. P.) i »Warsz. Dziennik Narodowy« z 23 XII 1936; Witkowska H., Pamięci zasłużonej obywatelki (»Il. Kurier Codzienny«), Kr. 14 I 1937; »Pani Domu«, W. 16 I 1937; »Świat« (M.), W. 23 I 1937 z portretem; »Kurier Warsz.« z 27 II 1937 (Akademia żałobna).

Ludwik Zakulski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.