INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Karol d’Abancourt de Franqueville  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

d`Abancourt de Franqueville Karol (1851–1913), poseł na Sejm Galicyjski i działacz społeczny. Ur. w Łówczy 26 V 1851, syn Fr. Ksawerego, bratanek poprzedzającego, i brat Fr. Ksawerego, 16-letniego powstańca z 1863 r. Wychowany w atmosferze narodowej, odbył studja średnie i prawnicze we Lwowie. Poświęciwszy się sądownictwu, pracował zawodowo na prowincji, w Bełzie, Brodach, Bolechowie, Żurawnie. Jednocześnie rozwinął szeroką działalność społeczną. W domu stworzył ośrodek kultury, w społeczeństwie łagodził antagonizmy narodowe i prywatne, tępił pieniactwo ukróceniem pokątnych pisarzy, podnosił stan ekonomiczny ludności w miejscowościach, gdzie pracował, zakładając kooperatywy i szkoły przemysłowe, np. w Żurawnie około r. 1895 szkołę wyrobów wiklinowych. Zapalony przyrodnik i turysta, szerzył zamiłowania krajoznawcze. Mianowany honorowym obywatelem Żurawna, wybrany posłem z ziemi żydaczowskiej do Sejmu Galicyjskiego w r. 1895, pracował niezwiązany z żadną partją. M. in. przeprowadził ustawę o regulacji rzek i potoków górskich. Wskutek jego stanowiska nawskroś narodowego władze rządowe zmusiły go w r. 1900 do rezygnacji z poselstwa pod pozorem, że ono nie da się pogodzić z obowiązkami sędziego. Jako radca sądu we Lwowie został wysłany w r. 1898 z 5 delegatami Austrji do Prus i Saksonji dla zaznajomienia się z tamtejszem sądownictwem. Duże położył zasługi jako organizator i instruktor sądownictwa, oraz inicjator i twórca Rad Sierocych i sądowych Kas Sierocińskich w kraju. Ponadto brał czynny udział w Tow. Prawniczem, w T. S. L., w Sokole i wielu instytucjach dobroczynnych. Zakładał Kółka Rolnicze, Kooperatywy, Bursę Stefana Batorego itd. Będąc później członkiem Narodowej Demokracji, śmiałemi występami naraził się władzom austrjackim i parokrotnie przy awansach był pomijamy i upominany. Wyczerpany nadmierną i wytężającą pracą, utracił wzrok i umarł w Rabce 16 VIII 1913.

Zapiski rodzinne, oraz nekrolog w »Czasie« 1913, nr 386.             

Helena d’Abancourt

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Edward Cetnarowski

1877-10-03 - 1933-09-03
doktor medycyny
 

Bolesław Orliński

1899-04-13 - 1992-02-22
pilot wojskowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Paulina Rivoli

1817-1824 - 1881-10-12
śpiewaczka operowa
 

Edward Siwiński

1831-02-02 - 1897-04-01
dziennikarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.