INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kasper Borowski  

 
 
ok. 1784 - po 1835
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borowski Kasper, malarz. Syn Franciszka, ur. ok. r. 1784. Jeden ze zdolniejszych i ulubieńszych uczniów Franciszka Smuglewicza, z którego brata Antoniego (również malarza) córką był żonaty. Przy protekcji swego profesora i pomocy materjalnej kilku zamożnych ziemian wyjechał z Wilna do Paryża. Śmierć Fr. Smuglewicza (1807) przerwała jego studja zagraniczne, i zaledwie po rocznym pobycie w pracowni mistrza szkoły neoklasycznej J. L. Davida był zmuszony wrócić do kraju. 25 VI 1810 uzyskał w Uniw. Wileńskim stopień kandydata sztuk pięknych, poczem w tymże roku został nauczycielem rysunków w szkole powiatowej kowieńskiej. Od 1 IX 1813 uczył w gimnazjum w Białymstoku, gdzie spotykamy go jeszcze w r. 1836. Zdaje się, że zmarł w tem mieście. Przejęty manierą malarstwa neoklasycznego, naśladował swego mistrza Smuglewicza i kopjował jego dzieła z dokładnością, utrudniającą odróżnienie kopij od oryginałów. Celował w pejzażach, malował też al fresco. Z kopij jego znane są »Postrzyżyny Mieczysława« Smuglewicza, z obrazów oryginalnych Chrystus ukrzyżowany w kościele bonifratrów w Wilnie, łudząco przypominający pendzel Smuglewicza.

 

Archiwum Okr. Nauk. Wil., 45/1820 r. f. 48 (stan służby); »Czasopismo Lwowskie« 1821, I; Smokowski W., Wiadomości dodatkowe do wspomnień o szkole malarskiej wileńskiej Ad. Szemesza w »Athenaeum«, Wil. 1847, I 156–9; Rastawiecki, Słown. mal., I 68–9 (wiadom. nieścisłe); Bieliński, Uniw. Wil., II 744; Uruski.

               Michał Brensztejn

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

August Cieszkowski

1814-09-12 - 1894-03-12
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Skłodowski h. Dołęga

1804-03-19 - 1882-08-21
pedagog
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.