INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Klemens Boleslavius (z Bolesławia)  

 
 
brak danych - 1689-02-02
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Boleslavius (z Bolesławia) Klemens († 1689), pisarz ascetyczny zakonu reformatów. O życiu jego brak dokładniejszych wiadomości. Ur. w pierwszej ćwierci XVII w. Należał do prowincji wielkopolskiej, gdzie był lektorem czyli profesorem w studjum zakonnem oraz cenionym kaznodzieją. Sprawował różne urzędy w zakonie (m. i. był definitorem czyli członkiem rady prowincji w l. 1667–1671 i 1683–1686). Umarł w podeszłym wieku w klasztorze kaliskim dnia 2 II 1689 r. Pozostały po nim następujące pisma: Przeraźliwe echo albo cztery rzeczy ostatnie, człowieka czekające (1674). Są to rozważania o śmierci, sądzie Bożym, piekle i niebie, napisane wierszem w formie szeregu pieśni. Poezja to nie wielkiej miary, ale i nie całkiem pozbawiona wartości. Dowodem, ze to dziełko cieszyło się powodzeniem, są liczne wydania: pięć krakowskich, oraz szóste b. m. z 1799 r. Ogłosił dalej mowę na pogrzebie Jana Kazimierza Krasińskiego, podskarbiego w. koronnego, w kościele w Krasnem 25 IV 1669 r. wygłoszoną, pt. Korwin (1670). Mowa ta jest w stylu epoki, ale dość udatna i wykazuje  duże oczytanie autora. Jego pióra są też Gemmum monile animae christianae, dziełko, zawierające opis życia Chrystusa Pana i Matki Boskiej podług objawien św. Brygidy Szwedzkiej (wydane w Oliwie 1683), Homo bene moriens…, uwagi o przygotowaniu się na śmierć (1685). Kronikarz zakonu o. Aleksy Koralewicz w »Additamenta« do kronik Braci Mniejszych św. Franciszka (W. 1722) notuje wzmiankę o tem, że B. był autorem książek, »w których błędy lutrów i kalwinów zbija i refutuje«. Nie wiadomo, co autor miał na myśli, czy wyżej wymienione dzieła, jedynie ubocznie walczące z zasadami protestantyzmu, czy też inne, obecnie nieznane.

 

Jedyną wiadomość o B. podają wyżej wspomniane Koralewicza Additamenta, s. 91, 150, 197; Estreicher, XIII 241–243.

           O. Andrzej Cichowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 
 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.