INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Konrad V  

 
 
po 1385 - 1439-09-10
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Konrad V zwany Kantner, Kącki (po 1385–1439), książę oleśnicki. Był drugim synem Konrada III i Juty. Jeszcze za życia ojca brał udział w rządach oraz zastępował go w czasie nieobecności w kraju. Po jego śmierci, wraz z bratem Konradem IV seniorem, K. sprawował rządy w imieniu młodszych braci. W r. 1414 uczestniczył w wyprawie polskiej przeciw Zakonowi. W następnym okresie zmienił jednak politykę wobec Krzyżaków. W r. 1416 był obecny na ceremoniach związanych z wstąpieniem jego brata Konrada VIII do Zakonu. Wspólnie z braćmi Konradem IV starszym i Konradem VII Białym zawarł 9 VI t. r. przymierze z w. mistrzem przeciw Polsce i Litwie, pożyczając od Krzyżaków jednocześnie 3 000 kóp groszy czeskich. W t. r. nastąpił podział ojcowizny między braci. K. wraz z Konradem VI wspólnie otrzymali Oleśnicę, Trzebnicę i Milicz. W r. 1421 K. połączył swe posiadłości z ziemiami Konrada VII Białego i zawarł z nim układ, że po bezdzietnej śmierci jednego z braci drugi z nich lub jego dzieci dziedziczą całość. Był też K. współposiadaczem razem z braćmi (z wyjątkiem Konrada IV) Ścinawy, Oławy, Smogorzewa i in. W r. 1420 złożył we Wrocławiu hołd Zygmuntowi luksemburskiemu.
W czasie wojen Zygmunta z husyckimi Czechami K. zajął stanowisko zdecydowanie husytom wrogie. Dn. 18 IX 1421 r. brał udział w zjeździe książąt śląskich w Grotkowie, gdzie radzono nad obroną Śląska przed najazdem husytów. K. zobowiązał się wówczas wystawić oddział złożony z 60 koni. W końcu listopada t. r. towarzyszył Zygmuntowi w wyprawie do Czech. Nie jest wykluczone, że brał udział w walkach pod Kutną Horą i Niemieckim Brodem. W lipcu 1422 r. był obecny na zjeździe książąt Rzeszy w Norymberdze, gdzie obradowano nad sposobami walki z husytami. Dn. 5 I 1423 r. za pośrednictwem swego brata biskupa wrocławskiego oraz Przemka, księcia opawskiego, zgłosił akces do układu, zawartego w Bratysławie między królem Zygmuntem, książętami i miastami śląskimi, sześcioma miastami łużyckimi a Zakonem. Układ ten miał na celu dokonanie podziału ziem Polski, która sprzyjała husytom. Książętom śląskim uczyniono wtedy nadzieje na uzyskanie ziem: sieradzkiej i siewierskiej oraz części Wielkopolski. W r. 1424 uzyskał potwierdzenie przez Zygmunta wszystkich przywilejów, które zostały nadane Piastom oleśnickim przez królów czeskich. W dwa lata później wziął od niego w zastaw rentę królewską miasta Wrocławia oraz niektóre inne dochody królewskie. Mimo że prowadził i proluksemburską, i przyjazną politykę w stosunku do Krzyżaków oraz brał udział w antypolskim układzie z r. 1423, obawiając się popaść w otwarty konflikt z królem Jagiełłą, usiłował jednak w r. 1424 w toku pertraktacji w Kaliszu złagodzić napiętą sytuację, a w r. 1426 wraz z Konradem Białym zawarł układ z Polską, wymierzony przeciw «pogranicznym rabusiom». W r. 1428, wraz z Konradem Białym, obronił przed wojskiem husyckim Opawę. Dn. 22 I 1429 r. wziął udział w układach z książętami saskimi i turyńskimi, wymierzonych przeciw husytom. W czerwcu 1432 r., również z Konradem Białym, usiłował bronić przeprawy na Odrze pod Ścinawą; husyci przekroczyli jednak rzekę w innym miejscu i spustoszyli księstwo oleśnickie. Dn. 2 VII t. r. obaj bracia spalili zamek w Oleśnicy w obawie, aby nie umocnili się w nim wrogowie. W tymże 1432 r. K. uczestniczył w zawarciu dwuletniego zawieszenia broni z husytami na Śląsku.
W r. 1432 jadąc na Litwę, gdzie wybuchło wówczas powstanie Świdrygiełły, zawrócił z drogi, nie chcąc i tym razem narażać się królowi Jagielle. W r. 1433 wobec wojny Polski z Zakonem nie zajął K. wyraźnego stanowiska ku niezadowoleniu w. mistrza. W r. 1437, wraz z braćmi, uczestniczył w zawarciu pokoju na Śląsku. Dn. 2 II t. r. uzyskał zgodę cesarską na układ o dziedziczenie przez swoje dzieci posiadłości Konrada Białego. W r. 1438 wobec spodziewanego wkroczenia wojsk polskich na Śląsk, które miały wspierać królewicza Kazimierza Jagiellończyka wezwanego na tron czeski, K., wraz z bratem biskupem, wysłał petycję do króla polskiego Władysława Jagiellończyka, by nie uderzał na tę ziemię. Już po wkroczeniu Polaków na Śląsk pojawiał się dwukrotnie w obozie polskim, zwlekając jednak z wyraźnym opowiedzeniem się po jednej z walczących stron. W trakcie rokowań służył Albrechtowi Habsburgowi, drugiemu kandydatowi do korony czeskiej, donosząc mu potajemnie wiadomości zebrane w obozie polskim. Po uzyskaniu od niego zapewnienia zbrojnej pomocy opowiedział się przeciw Kazimierzowi. Dn. 3 XII 1438 r. złożył K. we Wrocławiu hołd lenny Albrechtowi. Dn. 10 II 1439 r., wraz z innymi książętami śląskimi, brał udział jako przedstawiciel Albrechta, w układach w Namysłowie o zawieszenie broni z Polakami. T. r. oddał bratu Konradowi VII Białemu uzyskane od Zygmunta luksemburskiego dochody z miasta i księstwa wrocławskiego.
Żoną K-a była Małgorzata, z którą miał pięcioro dzieci: Konrada Białego młodszego, Konrada Czarnego, Agnieszkę, Annę i Małgorzatę. Zmarł K. 10 IX 1439 r.

Boniecki M., Książęta szląscy z domu Piastów, Cz. 2., W. 1875; Dworzaczek, Genealogia; Grotefend, Stammtafeln; Hausdorf G., Die Piasten Schlesiens, Breslau 1933; Wutke, Stammtafeln; – Ermisch H., Schlesiens Verhältniss zu Polen u. zu König Albrecht II, „Zeitschr. d. Vereins f. Gesch. u. Alterthum Schlesiens” Bd. 12: 1875; Grünhagen C., Die Hussitenkämpfe der Schlesier, Breslau 1872; Haeusler W., Geschichte des Fürstentums Oels, Breslau 1883; Heck R., Tabor a kandydatura jagiellońska w Czechach, Wr. 1864; Historia Śląska, I cz. 2; Sokołowski A., Projekt rozbioru Polski w XV w., Rozpr. AU Wydz. Hist.-Filozof., Kr. 1874 I; – Cod. epist. saec. XV, II; Długosz, Historia, V; Lehns- u. Besitzurkunden Schlesiens, I–II; Script. Rer. Sil., II, VI; Urkundensammlung zur Geschichte des Fürstentums Oels bis zum Aussterben der piastischen Herzogslinie, Hrsg. v. W. Haeusler, Breslau 1883.
                                                                                                                                                                                                                                        Bogumił Grott

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.