INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Konstanty Mikiewicz  

 
 
1911-08-05 - 1935-02-09
 
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mikiewicz Konstanty (1911–1935), poeta. Ur. 5 VIII w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej. Był synem Tadeusza Konstantego, rysownika-samouka i karykaturzysty, oraz Jadwigi z Rodkiewiczów, nauczycielki. Miał M. dwie siostry – Krystynę Artyniewicz (zm. 1953), pisarkę dla dzieci, i Marię Partumową, która zginęła w powstaniu warszawskim. Okres pierwszej wojny światowej spędził wraz z matką (ojciec wyjechał w r. 1913 do Brazylii) i rodzeństwem u dziadków w majątku Rostkowo (koło Przasnysza), a później w majątku Długa Kościelna (koło Warszawy). Po ukończeniu szkoły średniej studiował w Wyższej Szkole Dziennikarskiej w Warszawie (wg innej informacji – w Akademii Sztuk Pięknych). Twórczość poetycką rozpoczął M. jeszcze w dzieciństwie, pierwsze utwory noszą datę 1926, drukować zaczął jednak dopiero w r. 1934. Ogłaszał niewiele i nie uczestniczył w życiu literackim. Debiutował – wspólnie z Romanem Ostem (Goldwasserem) i Stanisławem Mioduszewskim – tomem Profile (W. 1934), który ukazał się nakładem autorów.

Poezja M-a kształtowała się w kręgu oddziaływań «Skamandra», co przejawiało się w sposobie odczuwania życia i wyborze tematyki, a także w posługiwaniu się regularną wersyfikacją. Ulubioną formą wypowiedzi M-a był wyrazisty monolog ukonkretnionego lub nawet spersonifikowanego przedmiotu, rzeczy lub elementu natury (np. Rzeka, Wisielec, Słup telegraficzny, Jabłoń, Jesień). Witalizm niektórych utworów M-a był równoważony przez elementy sarkazmu i ironii. Formą samoobrony wobec okrucieństwa świata była także ucieczka w świat przyrody. Witalizmowi M-a przeciwstawiały się liczne obsesje (np. motywy wariata, śmierci czy nawet samobójstwa, jak w wierszu Wyjącym zimnym kośćcem). Mimo zależności od poetyki skamandryckiej M. zdobył się jednak na dużą samodzielność: wypracował styl zwięzły i oszczędny, metaforykę niezwykłą, lecz zwartą i logiczną. Bogactwo wyobraźni i obrazowania, a nawet «ozdobność» metafory wiązały się też z oddziaływaniem poezji S. Jesienina. W późniejszych wierszach M-a ujawniał się coraz bardziej konflikt z otaczającym światem i radykalny protest przeciw pospolitości mieszczańskiego bytowania. Rozwój wydarzeń przyspieszał radykalizację postawy poety, mocno oddziałała na niego tragedia powstania robotniczego w Wiedniu w r. 1934: jednemu z jego przywódców poświęcił wiersz pt. Wisielec. Prócz wierszy napisał M., wg świadectwa Józefa Czechowicza, dwie niemal ukończone powieści (fragmenty jednej z nich drukował Czechowicz w „Piórze”) oraz kilka opowiadań i nowel, wiadomo też o istnieniu młodzieńczego pamiętnika. Utwory M-a drukowały: „Pion”, „Skamander” i „Wiadomości Literackie”.

Powołany do służby wojskowej, odbywał ją M. w Szkole Podchorążych w Zambrowie. Rygory wojskowe i konflikt wrażliwego poety z bezduszną surowością przełożonych doprowadziły M-a, po nieudanych próbach przeniesienia do innej szkoły, do samobójczej śmierci w koszarach 9 II 1935. Pochowany został na cmentarzu Powązkowskim. M. był żonaty z Elzą (nazwisko panieńskie nie znane). Dzieci Mikiewiczowie nie mieli. Po śmierci M-a spuścizną jego, na życzenie rodziny, zajął się J. Czechowicz, dzięki któremu ukazał się tom pt. Poezje (W. 1973), stanowiący wybór z Profilów i z rękopiśmiennej spuścizny poety. Edytorską stronę Poezji krytycznie ocenił K. W. Zawodziński, zarzucając jednostronność doboru wierszy, dowolny wybór wersji i zmiany tytułów.

 

Fot. w: Mikiewicz K., Poezje, W. 1937; – Czechowicz J., Wyobraźnia stwarzająca, L. 1972 s. 201–3, 239–43, 298; Lichański S., Cienie i profile, W. 1967; Pamięci K. M-a , „Wiad. Liter.” 1935 nr 33 (fot.); Zawodziński K. W., Przegląd liryki, „Życie Liter.” 1938 z. 1 s. 34–5; tenże, Wśród poetów, Kr. 1964; – B. Narod.: rkp. 7419 (Listy dotyczące M-a w korespondencji K. W. Zawodzińskiego); – Informacje Stanisława Mioduszewskiego, Andrzeja Partuma oraz Marii Rudowskiej.

Tadeusz Kłak

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stanisław Marusarz

1913-06-18 - 1993-10-29
narciarz
 
 

Mieczysław Radwan

1889-04-05 - 1968-01-30
założyciel muzeum
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Leopold Skwierczyński

1905-12-24 - 1959-09-16
oficer
 

Bronisław Piotr Sochaczewski

1886-05-19 - 1940-05-13
ksiądz
 

Leszek Marek Maria Staronka

1911-03-15 - 1945-10-14
chemik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.