INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Krzysztof Okuń z Grodziska h. Belina  

 
 
ok. 1545 - po 1609
 
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Okuń Krzysztof z Grodziska h. Belina (ur. ok. 1545 – zm. po 1609), wierszopis. Był młodszym synem Piotra (zob.) i Anny Sobockiej. W r. 1560 wpisał się, wraz ze starszym bratem Tomaszem, na Uniw. Krak. Przebywał później na dworze kanclerza Walentego Dembińskiego, a następnie «we Włoszech lata swoje trawił», także wspólnie z bratem Tomaszem. Nie wiadomo jednak, czy odbywał we Włoszech systematyczne studia; w każdym razie nie figuruje w spisach polskich studentów w Padwie i Bolonii. Z Włoch wrócił O. jako italofil i jeszcze u schyłku życia, na przekór ksenofobii rokoszan, pisał: «Włoszy, zacni ludzie». Powróciwszy z Włoch służył w wojsku i jak sam wyznał, starał się o to, aby bardziej «Marsowi był przygodnym niż Muzom i Apollinowi». Ok. r. 1590 miał zostać «starostą kujawskim» – może za wstawiennictwem brata Tomasza, kanonika włocławskiego, został zarządcą jakiegoś znaczniejszego klucza w dobrach biskupów kujawskich, a takich również tytułowano starostami. O. był współwłaścicielem miasta Grodziska (Mazowieckiego).

W r. 1609 wyszedł w Krakowie utwór O-a pt. Chwały Zygmunta Augusta króla. W dedykacji dla Zygmunta III wyjaśniał O., że przed śmiercią pragnął pozostawić po sobie dowód wdzięczności za łaski doznane od królewskiego wuja, Zygmunta Augusta. Parzyście rymowane trzynastozgłoskowce wysławiają pochodzenie i życie ostatniego Jagiellona, przynoszą zarazem garść interesujących szczegółów o małżeństwie z Barbarą Radziwiłłówną. O. podnosił sukcesy dyplomatyczne i militarne, jakie Polska zbierała za panowania Zygmunta Augusta, podkreślił wagę przyłączenia Inflant. Aneksem do Chwał Zygmunta Augusta jest Pieśń o tymże św. p. królu, którą O. ułożył w r. 1572 i po latach wydał we wspólnej z Chwałami książeczce. Dziełko O-nia świadczy o jego sporej kulturze literackiej (przytacza Senekę i Ariosta) oraz o uleganiu wpływom Jana Kochanowskiego. Chwalił je Hieronim Juszyński, Aleksandrowi Brücknerowi podobał się gładki tok wierszy, natomiast Michał Wiszniewski uznał wiersz za «chropawy». Po wydaniu Chwał Zygmunta Augusta giną ślady działalności O-nia; zapewne niedługo potem zmarł.

Pozostali po O-niu synowie: Piotr i Krzysztof, podsędek sochaczewski.

 

Estreicher; Nowy Korbut; Juszyński H., Dykcjonarz poetów polskich, Kr. 1820; – Brückner A., Z teki bibliograficznej 7. Volumina miscellanea, „Pam. Liter.” R. 3: 1904 s. 85; Nowacki, Dzieje archidiecezji pozn., II; Nowak-Dłużewski J., Okolicznościowa poezja polityczna w Polsce. Czasy Zygmuntowskie, W. 1966; Szczerbicka-Ślęk L., Duma staropolska. Z dziejów poezji melicznej. Prace Wrocł. Tow. Nauk., S. A. Nr 93, Wr. 1964; Wiszniewski, Hist. liter. pol., VII 138, VIII 149; – Album stud. Univ. Crac., III 34.

Rafał Leszczyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III (Waza)

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 

Henryk (de Valois)

1551-09-19 - 1589-08-02
król Polski
 

Mikołaj Dzierzgowski

c. 1490 - 1559-01-18
prymas Polski
 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.