INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Leopold (vel Leonard) Ordyński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ordyński Leopold vel Leonard (1799–1852), urzędnik w Petersburgu, tłumacz polskiej literatury naukowej na język rosyjski. Ur. w r. 1799 w Białostockiem; pochodził z rodziny szlacheckiej h. Ostoja, był synem Wincentego. Wykształcenie średnie uzyskał w gimnazjum białostockim, a następnie ukończył Wydział Fizyczno-Matematyczny Uniw. Wil. z tytułem magistra (wg Józefa Bielińskiego w r. 1820, a wg Ludwika Janowskiego w r. 1821). Stwierdzenie przez L. Janowskiego przynależności O-ego do towarzystwa filaretów nie znajduje pokrycia w znanych listach członków tego związku. Wydaje się, że O. pozostawał na uboczu zorganizowanego życia studenckiego, o czym świadczy m. in. brak wzmianek o nim w korespondencji absolwentów Uniw. Wil., przebywających w różnym charakterze w l. 1820–30 w Petersburgu, gdzie O. miał się znaleźć zaraz po ukończeniu studiów. Rodzaj zatrudnienia O-ego w owym czasie nie jest znany; nazwisko jego pojawia się dopiero na kartach wydawanego przez Tadeusza Bułharyna czasopisma w języku rosyjskim „Severnyj Archiv” – rocznik 1826. O. zamieścił tam tłumaczenia rozpraw historycznych Ignacego Daniłowicza o Cyganach (kolejne odcinki w nr 1–6 czasopisma) oraz Wawrzyńca Surowieckiego o początkach ludów słowiańskich (nr 7–18), opatrując je własnymi uwagami. Te, a być może i inne przekłady – nie podpisane jednak – pozyskały mu opinię człowieka wszechstronnie wykształconego o nieprzeciętnej kulturze umysłowej; tak oceniali go współcześni (F. M. Sobieszczański), a następnie i autorzy opracowań historycznych (J. Bieliński, L. Janowski).

W listopadzie 1833 O. został drugim pomocnikiem I. Daniłowicza, wyznaczonego do opracowania jednolitego zbioru praw dla tzw. prowincji zachodnich cesarstwa rosyjskiego, wchodzących przed r. 1772 w skład Rzpltej Polskiej. O. współpracował również z Franciszkiem Malewskim (pierwszym pomocnikiem Daniłowicza), zajmując się m. in. redagowaniem rosyjskiego przekładu niektórych rozdziałów zbioru, zestawianego w pierwszej wersji w języku polskim; O. wypisywał także najnowsze obowiązujące postanowienia prawne od r. 1826. Od r. 1835 uczestniczył również – choć nieoficjalnie – w działalności komitetu powołanego do ostatecznego zredagowania tekstu zbioru praw; prace tego ciała zbiorowego, ukończone do schyłku r. 1837, straciły rychło wszelkie znaczenie praktyczne wobec zniesienia w r. 1840 odrębności praw obowiązujących w prowincjach zachodnich.

Trudno ustalić z całą pewnością, czy O. był już wtedy – bądź nawet wcześniej – etatowym urzędnikiem II Oddziału Własnej Kancelarii Cesarskiej, zajmującego się kwestiami prawodawczymi, czy też zatrudniony tam został dopiero po zakończeniu prac nad zbiorem praw prowincji zachodnich. O. osiągnął wszakże wysoką rangę w służbie cywilnej – rzeczywistego radcy stanu, a w chwili śmierci sprawował funkcję pomocnika starszego urzędnika tego Oddziału. Zmarł 2 VI st. st. 1852 w Petersburgu.

 

Enc. Org. (artykuł F. M. Sobieszczańskiego); W. Enc. Ilustr. (artykuł L. Janowskiego); Janowski, Słown. bio-bibliogr. Uniw. Wil.; Uruski; – Bieliński, Uniw. Wil., III; Nol’de A. E., Očerki po istorii kodifikacii mestnych graždanskich zakonov pri grafe Speranskom, Pet. 1906 cz. 1 s. 114–16, 131, 141; Wołoszyński R. W., Polsko-rosyjskie związki w naukach społecznych 1801–1830, W. 1974; – „Severnaja pčela” (Pet.) 1852 nr z 4 VI s. 494, 1853 nr z 19 I s. 53; „Severnyj archiv” 1826.

Ryszard W. Wołoszyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.