INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ludwik Bukowiecki  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bukowiecki Ludwik (1836–1869), doktor medycyny, uczestnik powstania styczniowego. Syn Walentego i Franciszki z Głogowskich, urodził się w Podgaju, pow. średzkim, w woj. poznańskim. Gimnazjum ukończył w Trzemesznie. Wydział lekarski w Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w r. 1861 otrzymał dyplom »doktora medycyny i chirurgii« po obronie rozprawy De paralysi infantium, quae idiopathica dicitur. Przez pewien czas studiował medycynę w Uniwersytecie Berlińskim. Na Uniwersytecie Wrocławskim miał duży mir wśród kolegów i założył »Towarzystwo Literacko-Słowiańskie Wrocławskiego Uniwersytetu«, którego był »wielce zasłużonym« prezesem, a potem członkiem honorowym. Mając zamiar poświęcić się pracy lekarskiej w ówczesnym województwie sandomierskim, nostryfikował w r. 1862 dyplom niemiecki w Warszawie. W r. następnym przystąpił do powstania jako lekarz oddziału Langiewicza, a w obozie pod Wąchockiem, urządzonym przez siebie, kierował szpitalem polowym. W bitwie tamże stoczonej 3 II 1863 brał czynny udział – podług ustnej relacji rodziny – uczestniczył w parę dni później w obronie Św. Krzyża. Działalność »sztabslekarza« B-go jako energicznego szefa sanitarnego oddziału Langiewicza wyraźnie się zaznaczyła w połowie marca w obozie w Goszczy i głównej kwaterze w Sosnówce. Założył on znowu w Goszczy szpital polowy, zorganizował polową aptekę, przydzielał lekarzy do mniejszych oddziałów, prowadził walkę w wojsku z chorobami wenerycznymi itd. On też przeprowadził ewakuację szpitala obozowego do Krakowa przez Słomniki i Michałowice.

Po wyjściu Langiewicza z kraju (19 III 1863) służył B. w oddziale Czachowskiego, biorąc udział w jego kampanii jesiennej, kiedy tenże wkroczył z Galicji w granice Kongresówki, pod Rybnicą. Latem i jesienią 63 r. zajął się gorliwie organizacją tajnych lazaretów polowych w Sandomierskiem, a w szpitalu św. Ducha w Sandomierzu jawnie niósł pomoc rannym powstańcom razem z doktorami Nieszkowskim i Szpotem. Po upadku powstania nie był B. ścigany przez rząd rosyjski, wyleczył bowiem jakiegoś rosyjskiego dostojnika, który go następnie wobec władz obronił. Poza tym w woj. sandomierskim pomiędzy służbami zdrowia polską i rosyjską nastąpiło ciche porozumienie w sprawie wzajemnego niesienia pomocy rannym, o czym wspomina dr Wł. Stankiewicz, naczelny lekarz wojsk powstańczych, którego dr Matulewicz (Polak w służbie rosyjskiej) zapraszał nawet na konsylium do szpitala rosyjskiego w Staszowie, w zamian za co Matulewicz odwiedzał rannych Rosjan w szpitalu polskim w Sandomierzu.

Po powstaniu B. praktykował krótki czas w Iłży, a następnie w Opatowie Kieleckim, gdzie był naczelnym lekarzem miejscowego powiatowego szpitala pod wezwaniem św. Leona, który swoim i małżonki (Zofii z Konarskich) staraniem doprowadził do wzorowego stanu. Zmarł w 33 roku życia na dur plamisty 15 XII 1869. Pochowany na cmentarzu w Opatowie. Synem jego jest Stanisław Bukowiecki, prezes Prokuratorii Generalnej Rzecz. Polskiej w Warszawie.

 

Białokur Fr., Materiały do opracowania służby zdrowia w powstaniu styczniowym, W. 1927 (z fotografią B-go); Bentkowski Wł., Wyd. materiałów do historii powstania 1863–4, Lw. 1890, II 33; Janowski I. K., Pamiętniki o powstaniu styczniowym, I 118–38; Wiadomości udzielone przez rodzinę B-go, przez dra Felicjana Samborskiego z Sandomierza i z innych źródeł archiwalnych.

Franciszek Białokur

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj I

1796-07-06 - 1855-03-03
car Rosji
 

Kazimierz Dłuski

1855-11-01 - 1930-09-06
lekarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Ludwik Natanson

1822-03-04 - 1896-06-06
lekarz
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.