INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Łukasz Kalinowski  

 
 
2. poł. XVIII w. - 2. poł. XVIII w.
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kalinowski Łukasz (2. poł. XVIII w.), chłop z Połągi, czynny w czasie powstania 1794 r. Wydarzenie, w którym K. wziął udział, wiązało się z działaniami przedsięwziętymi przez powstańców celem rozszerzenia insurekcji na terytorium Kurlandii, a zwłaszcza zdobycia tam broni. Generał major ziemiański pow. telszewskiego, Antoni Woytkiewicz, przygotowując wyprawę w tym kierunku, rozciągnął kordon między Połągą a Kłajpedą, czym zamknął drogę kurierom z Rosji do Prus. Ponieważ nieprzyjaciel zaczął wtedy przesyłać korespondencję drogą morską, powstańcy zorganizowali patrole na morzu. K. był członkiem załogi jednej z łodzi patrolowych. Dn. 25 V 1794 r. zauważono mały statek pruski (tzw. szmagę). Gdy kapitan statku odmówił zadośćuczynienia skierowanemu doń z łodzi wezwaniu do poddania się, K. rzucił się w morze z bronią w ręku, dopłynął do statku i pierwszy wdarł się na pokład. Wówczas właściciel statku, kupiec Adolf Schröder, poddał się bez walki, z wdzięczności zaś za zwrócenie mu statku («jako do handlu tylko» używanego) ofiarował powstańcom 7 armatek ze statku. K. w nagrodę za swój czyn otrzymał od p. Abramowiczowej pierścień złoty wysadzany brylantami. Wkrótce K. próbował powtórzyć swój wyczyn wobec statku rosyjskiego, ale «nie dość silnie wsparty od swoich» dostał się do niewoli. Udało mu się jednak z niej uciec. W nagrodę za dzielność dowództwo powstańcze mianowało K-ego chorążym. Tę nominację wykorzystano dla celów propagandowych, wskazując «rolnikom Polakom», jakie możliwości otwierają przed nimi władze powstańcze.

 

Korzon, Wewnętrzne dzieje, I; Mościcki, Gen. Jasiński; Twardowski B., Spis osób, które uczestniczyły w działaniach wojennych Kościuszki 1794 r., P. 1894 s. 111–2; – „Gaz. Narod. Wil.” 1794; nr 20 z 9 VII „Gaz. Wolna Warsz.” 1794 nr 25 s. 337; „Korresp. Narod. i Zagran.” 1794 nr 57 s. 1290.

Jerzy Kowecki

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Karol Różycki

1789-11-05 - 1870-09-12
pułkownik WP
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.