INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Maciej Bernat      Szymon Szymonowic - Slivb opisanij przes Simona Simonidesa na feście jego mości pana Adama Hieronima Sieniawskiego, Lwów 1593 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja: iPSB.

Maciej Bernat  

 
 
XVI w. - po 1599
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bernat Maciej, drukarz, pochodził ze Śląska, z miasteczka Gottesberg. Przed r. 1592 był »in famulitio« u swego krewnego Balcera Hybnera, księgarza we Lwowie. W l. 1593–1599 jest we Lwowie drukarzem, prawdopodobnie na służbie arcybiskupa Solikowskiego. Zachowały się druki B-a z lat 1593, 1598 i 1599. Wzmianki aktów lwowskich o nim urywają się w r. 1600. Jakie były dalsze jego losy, niewiadomo.

 

Jędrzejowska A., Książka polska we Lwowie w XVI w., Lw. 1928, 29–34.

Marja Wojciechowska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.