INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maciej Kot z Dębna, Biechowa  

 
 
brak danych - między 1430 a 1432
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kot Maciej z Dębna, Biechowa w pow. pyzdrskim (zm. między 1430 a 1432), kasztelan nakielski. Pochodził z możnych w XIV w. w Wielkopolsce Doliwów. W źródłach pojawia się od r. 1393 wraz z braćmi, Januszem Furmanem, kaszt. rogozińskim, potem międzyrzeckim (zm. 1418), i Mikołajem Wiercikijem. Był częstym gościem na rokach sądowych w Pyzdrach. W r. 1410 najpewniej wziął udział w wojnie krzyżackiej; po bitwie grunwaldzkiej towarzyszył królowi, świadkował 9 XII 1410 r. w Nieszawie na dokumencie zawieszenia broni z w. mistrzem Henrykiem v. Plauen. Jeszcze podczas wojny, po nagłej śmierci kaszt. nakielskiego Wincentego Granowskiego, K. został jego następcą na kasztelanii. W r. 1413 wziął udział w zjeździe horodelskim, reprezentował tam ród Doliwów wraz z bratem Januszem i Piotrem z Falkowa (który przywiesił do aktu strony polskiej pieczęć z h. Doliwa). W latach następnych nie brał K., jak się wydaje, żywszego udziału w życiu politycznym kraju, ograniczając się do dość częstych pobytów na rokach sądowych w Pyzdrach, udziału w sądach polubownych itp.

K., czołowy obok Paszka Gogolewskiego (Rozdrażewskiego) przedstawiciel wielkopolskich Doliwitów, należał w pierwszej ćwierci XV w. do bogatszych posiadaczy ziemskich regionu, byt w r. 1428 właścicielem co najmniej 10 wsi (klucz biechowski). Z zawartego przed 1400 r. małżeństwa z bliżej nie znaną Małgorzatą (wg Długosza) pozostawił syna Wincentego, późniejszego arcbpa gnieźnieńskiego, którego w r. 1413 wysłał na studia do Krakowa. Synami K-a byli również Wojciech, Jakub dziekan gnieźnieński (zm. 1478), oraz Jan (zm. 1454). K. zmarł pomiędzy 18 I 1430 r., kiedy po raz ostatni występuje w źródłach, a sierpniem 1432 r., kiedy pojawia się już jego następca na kasztelanii nakielskiej, Bartosz Wezenborg z Gostynia.

 

Boniecki; Gąsiorowski A., Urzędnicy wielkopolscy 1385–1500. Spisy, P. 1968 nr A 215; – Kozierowski S., Studia nad pierwotnym rozsiedleniem rycerstwa wielkopolskiego, IX. Ród Doliwów, P. 1923 s. 9 i n.; Semkowicz W., Braterstwo szlachty polskiej z bojarstwem litewskim w Unii Horodelskiej 1413, w: Polska i Litwa w dziejowym stosunku, W. 1914; – Akta Unii, nr 51; Album Stud. Univ. Crac., I 34; Arch. Kom. Hist. AU, Kr. 1886 III 159, 305, 317, 320, 322; Die ältesten grosspolnischen Grodbücher, Wyd. J. Lekszycki, Leipzig 1887–9 I–II; Długosz, Opera, I 372; Kod. Litwy, s. 122; Kod. Wpol., III, V; – Arch. Państw. w P.: Terr. Pyzdry Z. 2–6 passim.

Antoni Gąsiorowski

 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.