INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Marceli Marcichowski      Ćwiczenia z geodezji w okresie międzywojennym.

Marceli Marcichowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Marcichowski Marceli (1878–1926), inżynier budowlany, profesor inżynierii leśnej i geodezji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ur. 15 I w Wyżnianach, pow. Przemyślany (Galicja), w rodzinie chłopskiej, był synem Kacpra i Michaliny z Czadów. Ukończył VIII Gimnazjum Państwowe we Lwowie, a w l. 1897–1902 studiował tamże na Wydziale Inżynierii Szkoły Politechnicznej. Po ukończeniu studiów był w l. 1902–7 na tej uczelni asystentem katedry budowy mostów, kierowanej przez prof. M. Thulliego. W l. 1905–7 był właściwie tylko formalnie asystentem Politechniki, gdyż dzięki poparciu prof. Thulliego uzyskał w r. 1904 dodatkowe zajęcie w filii francuskiej firmy budowlanej we Lwowie. Poparcie Thulliego ułatwiło wyjazd do Paryża, gdzie w l. 1905–6 pracował w centrali wspomnianej firmy francuskiej i równocześnie studiował zagadnienia żelbetu w Szkole Dróg i Mostów w Paryżu. Na podstawie pracy Nowe badania nad wytrzymałością słupów na wyboczenie („Czas. Techn.” 1905) M. doktoryzował się w r. 1906 – w czasie krótkiego pobytu w kraju – na Politechnice we Lwowie. W l. 1906–7 pracował w filii tejże samej firmy budowlanej francuskiej w Szwajcarii i kontynuował studia u L. Tetmajera w politechnice w Zurychu, a w r. 1907 u O. Müllera-Breslaua w Politechnice w Berlinie. W l. 1907–19 pracował jako wykładowca (Honorardozent) budownictwa betonowego i mostów betonowych Politechniki we Lwowie i równocześnie był referentem służby drogowej namiestnictwa. W r. 1912 habilitował się na Politechnice na podstawie pracy O przyczepności betonu do żelaza („Przegl. Techn.” 1912), a w okresie 1912–13 przebywał dla dalszej specjalizacji jako jeden z nielicznych stypendystów Akademii Umiejętności w zakresie nauk technicznych na politechnice w Londynie i w instytucie doświadczalnym uniwersytetu Rockefellera w Chicago. W czasie pierwszej wojny światowej walczył jako austriacki oficer saperów, m. in. na froncie albańskim. W r. 1919 przeniósł się do Warszawy, pracował jako radca Min. Robót Publicznych i w l. 1919–21 zastępca profesora budowy mostów na Politechnice Warszawskiej. W r. 1920 został mianowany profesorem zwycz. inżynierii leśnej i geodezji na Wydziale Leśnym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie z obowiązkiem wykładów miernictwa i mechaniki budowlanej na wszystkich wydziałach uczelni. W l. 1921–4 był dziekanem Wydziału Leśnego i jego zasługą było opracowanie, ustalenie i wprowadzenie w życie czteroletniego programu studiów leśnych. Głównym nurtem działalności naukowej M-ego były zagadnienia żelbetu i z tego zakresu opublikował ok. 30 prac w języku polskim (głównie w „Czas. Techn.”) i niemieckim oraz podręcznik Budownictwo betonowe (Lw. 1913). W Warszawie zaś wydał dla potrzeb SGGW litografowany skrypt Geodezja. Zmarł 11 VII 1926 w Warszawie. Żonaty z Oktawią z Kowalewskich, dzieci nie miał.

 

Księga pamiątkowa ku uczczeniu potrójnej rocznicy zaczątków, założenia i utrwalenia SGGW w Warszawie, W. 1937 s. 256–7 (bibliogr., fot.); Księga pamiątkowa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 1906–1956, W. 1958; Politechnika Warszawska 1915–1925, W. 1925 s. 257, 525; – Arch. SGGW: akta osobowe M-ego.

Ewa Turczyńska

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Bernard Goldman

1841-02-20 - 1901-03-23
polityk
 

Antoni Ryszard

1841-05-22 - 1894-01-12
kupiec krakowski
 
 

Seweryn Smolikowski

1850-01-10 - 1920-10-30
filozof
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.