INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin Kołaczek z Koprzywnicy  

 
 
XV w. - 1542-04-23
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Marcin Kołaczek z Koprzywnicy (zm. 1542), profesor Uniw. Krak. Pochodził z Koprzywnicy w pow. sandomierskim. Był synem Stanisława. Wpisu M-a do grona studentów Uniw. Krak. nie można jednoznacznie ustalić; brak go pod właściwym mu imieniem. Ponieważ jego brat Wojciech wpisał się na Uniw. Krak. w r. 1502 jako syn Stanisława, prawdopodobne jest, że M. został studentem w r. 1500 jako Marcin syn Stanisława z Sandomierza. Bakałarzem sztuk wyzwolonych został na jesieni 1502, a magistrem na wiosnę 1507. Jego brat Wojciech promował się na bakałarza w r. 1505. Bezpośrednio po studiach rozpoczął M. wykłady na Wydziale Sztuk Wyzwolonych Uniw. Krak. i prowadził je, z przerwą jednoroczną (1508), aż do śmierci. W półr. zim. 1511/12 został członkiem Kolegium Mniejszego, a w semestrze letn. 1520 członkiem Kolegium Większego. Wykładowcą i nauczycielem był pilnym, zdyscyplinowanym. Objaśniał dzieła Arystotelesa, traktaty Alberta Wielkiego, podręczniki gramatyki, niektóre dzieła astronomiczne i inne. Dwukrotnie, w semestrach letn. i zim. 1525/6 pełnił obowiązki dziekana Wydziału Sztuk Wyzwolonych. Był zwolennikiem tradycyjnego kierunku nauczania. W r. 1536 wszedł do komisji uniwersyteckiej (obok Jana Grodka z Sanoka, Stanisława z Grodziska, Jana z Piotrkowa i Stanisława Cieśli z Krakowa), która przeprowadziła reformę statutów Wydziału Sztuk Wyzwolonych, przywracając znaczenie dawnym metodom nauczania scholastycznego.
Od r. 1530/1 M. był plebanem w podkrakowskiej wsi Zielonki. Razem z bratem Wojciechem należał do dobrodziejów Kolegium Mniejszego; m. in. w r. 1519 ofiarowali temu Kolegium 200 grzywien. Obaj należeli też do dobrodziejów kościoła i klasztoru Karmelitów na Piasku w Krakowie. M. był częstym czytelnikiem wypożyczającym książki z biblioteki Kolegium Większego. Interesowały go szczególnie dzieła medyczne i matematyczno-przyrodnicze; cieszył się opinią wybitnego filozofa, astronoma i lekarza. Śladem jego zainteresowań medycznych jest recepta przeciw kaszlowi, skreślona jego ręką w jednej z czytanych książek (B. Jag.: inc. 242). Zmarł 23 IV 1542.

Giedroyć, Źródła do dziej. medycyny; Kośmiński, Słownik lekarzów; Wisłocki, Incunabula; – Bandtkie J. S., Historia biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kr. 1821 s. 35; Barycz, Historia UJ; Lewicka-Kamińska A., Biblioteka Jagiellońska w latach 1492–1655, w: Historia Biblioteki Jagiellońskiej, Kr. 1966 I; Szelińska W., Bibioteki profesorów Uniwersytetu Krakowskiego w XV i początkach XVI wieku, Wr.–W.–Kr. 1966; – Acta rectoralia; Album stud. Univ. Crac., II 43, 62, 77; Cod. Univ. Crac., IV; Conclusiones Univ. Crac.; Liber diligentiarum; Statuta nec non liber promotionum; – Arch. UJ: rkp. nr 76 s. 101–104, nr 77 s. 35–44; B. Jag.: inc. 242, rkp. 242.
Marian Zwiercan

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.