INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin Kurcz h. Radwan  

 
 
2 poł. XVI w. - 1602
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kurcz Marcin h. Radwan (zm. 1602), rotmistrz królewski, wojewoda dorpacki. Wywodził się ze średnio zamożnej szlachty litewskiej osiadłej w pow. grodzieńskim na Litwie. Syn Daniela, dworzanina królewskiego. Wraz ze swym bratem Makarym, zmarłym przed r. 1602, poświęcił się służbie wojskowej. Brał udział w wojnie inflanckiej w l. 1560–70 jako rotmistrz zaciężnej jazdy litewskiej. Od r. 1567 pełnił już doraźnie różne samodzielne funkcje wojskowe, jak np. sprawowanie nadzoru nad budową zamku na uroczysku Soryca w woj. witebskim (lato 1567 r.) czy dowództwo nad kilkuset jazdy na zamku Czaśniki na przełomie 1567/8 r.; wziął także udział jako podkomendny R. Sanguszki, hetmana nadwornego lit., w zwycięskim starciu z wojskami moskiewskimi ks. P. Srebrnego-Oboleńskiego pod Czaśnikami 20 VII 1567 r. oraz w zdobyciu Uły 20 IX 1569 r. Po zawarciu rozejmu w r. 1570 K. stacjonował z rotą w Inflantach, zdaje się na zamku Adsel. W drugim etapie wojny inflanckiej (1577–82) wziął również aktywny udział, o czym świadczy nominacja w r. 1578 na wojskiego witebskiego, a zwłaszcza nadania królewskie z 6 XI 1586 r. w postaci starostw tauruskiego i felińskiego za oddane wtedy zasługi wojenne.

Pewniejsze informacje o przebiegu służby K-a mamy dopiero od jesieni 1580 r., kiedy to został przydzielony wraz z rotą jazdy (150 koni) do garnizonu Wielkich Łuków znajdującego się pod dowództwem F. Kmity. W okresie sierpień – październik 1581 r. wziął udział w głośnym zagonie kawaleryjskim K. Radziwiłła i wspomnianego wyżej Kmity w głąb państwa moskiewskiego. Z kolei, po odejściu króla wraz z pospolitym ruszeniem i wojskami prywatnymi Litwinów spod Pskowa (1 XII t. r.), pozostawiono litewską jazdę zaciężną pod dowództwem K-a, zlecając mu (jeszcze w listopadzie t. r.) pełnienie tzw. straży porchowskiej, złożonej z ok. 800 jazdy litewskiej, mającej osłaniać rekwizycje żywności w tamtych stronach na rzecz wojsk kor. oblegających Psków. Na tym stanowisku wytrwał do końca kampanii, tj. do połowy stycznia 1582 r.

Odtąd K. zajmował się już wyłącznie gospodarowaniem w swych majątkach, skrzętnie powiększanych drogą kupna, nadań królewskich i bogatych ożenków. Tak więc do odziedziczonego majątku Usnarz w pow. grodzieńskim doszły: 5 majątków w pow. lidzkim, 1 w pow. nowogrodzkim, 1 w wołkowyskim i 1 w grodzieńskim, nie licząc różnych pojedynczych siół i przysiółków. Pod sam koniec życia, bo ok. r. 1600, został wojewodą dorpackim. Zmarł niedługo po 26 II 1602 r., rozdzielając w testamencie całość swych dóbr między liczne potomstwo. Był wyznania prawosławnego. Polecił się pochować w cerkwi Św. Trójcy w Wilnie. K. ożenił się po raz pierwszy z Apolonią Korsakówną, córką Wasyla, bojarzyna z ziemi połockiej, z którą miał synów: Eustachego i Lwa, oraz 4 córki: Marynę, Bogdanę, Annę i Rainę. Drugą żoną K-a (od 1584) była Zofia Sapieżanka, siostra Lwa, wówczas podkanclerzego lit. Dzieci z tego małżeństwa: 3 synów (Michał, który jesienią 1600 r. sprawował komendę nad zamkiem w Felinie i dostał się wówczas do niewoli szwedzkiej, Jan i Stanisław) oraz 2 córki (Teodora i Maryna).

 

Boniecki; Kojałowicz W. W., Herbarz rycerstwa W. X. Litewskiego tak zwany Compendium, Wyd. F. Piekosiński, „Herold. Pol.” 1897; Niesiecki; Uruski; – Herbst S., Wojna inflancka 1600–1602, W. 1938, Rozpr. Tow. Nauk. Warsz., XIX z. 2; Lappo I. I., Velikoe Knjažestvo Litovskoe 1569–86, Pet. 1901 s. 421–2; – Arch. Sanguszków, VII; Arch. Zamoyskiego, II–III; Dnevnik poslednjago pochoda Stefana Batorija na Rossiju i diplomatičeskaja perepiska 1581–2, Wyd. M. Kojalovič, Pet. 1867; Heidenstein R., De bello Moscovitico, Wyd. W. Starczewski, Berlin 1842 s. 72, 162, Historiae Ruthenicae Script., II (informacje o K-u niepewne); Sapiehowie. Materiały historyczno-genealogiczne i majątkowe, Pet. 1890 I; Źródła Dziej., XXIV cz. 1; – AGAD: ASW dz. 85 rkp. 66 k. 23, Metr. Kor. rkp. 132 k. 212–3.

Henryk Kotarski

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.