INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maria Stefania Bohuszewiczówna  

 
 
1865-01-04 - 1887
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bohuszewiczówna Marja Stefanja (1865–1887), działaczka »Proletarjatu«. Córka Włodzimierza, ur. we wsi Ceperce, pow. słuckiego, dnia 4 I. Ukończyła prywatną szkołę średnią i złożyła egzamin na stopień prywatnej nauczycielki. W Warszawie weszła w kontakt z założoną podówczas (1882) przez Waryńskiego partją socjalno-rewolucyjną »Proletarjat«, z entuzjazmem przyjęła ideje owej partji i wstąpiła do niej. Pracowała w »Czerwonym Krzyżu« partji, który miał za zadanie niesienie pomocy ofiarom ruchu rewolucyjnego. Po czerwcowych aresztowaniach 1884 r., gdy skutkiem uwięzienia wszystkich kierowników roboty »Proletarjatu« robota ta mogła zupełnie ustać, grono młodzieży z B-ówną na czele uchwyciło ster partji. B. weszła do Centralnego Komitetu »Proletarjatu« i rzuciła się z całym zapałem i energją w wir pracy. Prowadziła ożywioną robotę agitacyjną i kółkową, utrzymywała kontakt z prowincją, zajmowała się działalnością wydawniczą, drukiem odezw i ulotek. Uczestniczyła również w pracach nad wznowieniem nielegalnego pisma »Proletarjat« i przygotowywała wydanie 6. numeru pisma. Przez rok była duszą całej roboty. Włożyła w nią nietylko wielką dozę entuzjazmu, ale także mimo protestów rodziny wszystkie pieniądze, jakie miała. Rodzeństwu oświadczyła, że po jej aresztowaniu będzie można to pokryć jej działem spadkowym po rodzicach. Aresztowanie to istotnie wkrótce nastąpiło skutkiem prowokacji niejakiego Piotrowskiego, zwanego także Pińskim lub Pierzyną. W nocy z dnia 29 na 30 IX 1885 r. przeprowadzono rewizję w mieszkaniu B. i znaleziono mnóstwo materjału kompromitującego. Uwięziona, odmówiła wszelkich zeznań. Po przeszło półtorarocznem trzymaniu jej w X pawilonie cytadeli warszawskiej zdecydowano się sprawę »Marji Bohuszewiczówny i towarzyszy« rozstrzygnąć na drodze administracyjnej. Dnia 12 V 1887 r. zostało wydane rozporządzenie cesarskie, skazujące ją na wysłanie na przeciąg pięciu lat pod jawny nadzór policji do Wschodniego Sybiru. Po upływie tej kary miał jej być wzbroniony pobyt w granicach Królestwa Kongresowego. Do tej ewentualności jednak nie doszło, gdyż B. nie zniosła drogi i zmarła na Syberji w czasie przewożenia jej etapem na miejsce przeznaczenia.

 

Akta kancel. Gen. Gub. Warsz., vol. 54376 w Arch. Akt Dawnych w Warszawie.

Adam Próchnik

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wincenty Witos

1874-01-21 - 1945-10-31
publicysta
 

Lucjan Żeligowski

1865-10-17 - 1947-07-09
generał broni WP
 

Karol Rolle

1871-04-01 - 1954-11-28
prezydent Krakowa
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Henryk Piątkowski

1853-08-04 - 1932-06-03
malarz
 

Karol Miarka

1856-06-11 - 1919-05-12
drukarz
 

Izaak Mikołaj Isakowicz

1824-06-06 - 1901-04-29
filantrop
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.