INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Matatiasz Calahora (Caliora, Califari, Kalahora)  

 
 
1 poł. XVII w. - 1663-12-14
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Calahora (Caliora, Califari, Kalahora) Matatiasz, lekarz i aptekarz żydowski w Krakowie w połowie XVII w., syn kupca Izraela a wnuk nadwornego lekarza dra Salomona. C. miał swą aptekę w »mieście żydowskim« na Kazimierzu i dostarczał leków całemu »miastu«, a tym samym i do szpitala żydowskiego. W myśl układu z Komisją dobroczynności gminy żyd. był C. obowiązany do odwiedzania chorych w szpitalu żyd. (przytulisku) oraz dostarczania leków biednym Żydom; za to otrzymywał 100 zł rocznie i korzystał z zupełnej wolności podatkowej. Jako lekarz zażywał zaufania również i chrześcijan, leczył w kilku klasztorach, wśród nich w klasztorze oo. dominikanów; zbliżył się także do kaznodziei w kościółku św. Wojciecha, Włocha Serwacego Hebelli. Niebawem doszło między nimi do kłótni, gdyż Hebelli rzucił na C-ę oskarżenie o obrazę Matki Boskiej. Wmieszał się w tę sprawę również Żyd chrzczony, Hieronim Rubinkowski, który prowadził z C-ą spór o spadek, i na żądanie obu uwięziono Matatiasza, a sąd grodzki krakowski skazał go na »publiczne a wyszukane męki a potem na spalenie żywcem na rynku krakowskim« (Ossolineum rkp. 55). Na skutek starań rodziny i jej protektorów przeszła sprawa drogą mocji do Trybunału piotrkowskiego, który dnia 13 XII 1663 potwierdził wyrok krakowski z dokładem (cum melioratione) nowych tortur. 14 XII 1663 wykonano wyrok, poczem popiołem nabito moździerz i wystrzelono w powietrze na wiwat. Żydzi krakowscy uratowali trochę popiołu i pochowali go na starym cmentarzu przy ul. Szerokiej w Krakowie. Przy jego grobie odprawiano przez długie lata nabożeństwa żałobne, aptekę Matatiasza objął syn jego dr Michał (zm. 1712), lecz drugą, konkurencyjną aptekę otworzył w tymże samym domu brat Matatiasza, Nata. Druga apteka nie utrzymała się długo. Synem Michała aptekarza był dr Aron C.

 

Bałaban M., Jüd. Aerzte aus Italien und Spanien am Hofe der poln. Könige in Krakau, Czerniowce 1912 (odb. z roczn. »Heimkehr«); tenże, Kalahorowie, Z hist. Żydów w Polsce, W. 1920, 90–103; tenże, Historia Żydów w Krakowie i na Kazimierzu, Kr. 1936, II 19–31; Ossolineum rkp. 55, s. 481–6; Theatrum Europäum, IX fol. 995, stamtąd u Schudta, Jüd. Merkwürdigkeiten, Frankfurt n. M. 1714, II 300; Kochowski Wesp., Annalium Poloniae Climacter, Kr. 1683, III 90 i n. (B. Kras. nr 14, 052); Arch. Gł. w Warszawie. Tryb. Piotrkowski, t. 235, s. 1876, odpis w Castr. Crac. rel., t. 90, s. 2606–8.

Majer Bałaban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III (Waza)

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 

Andrzej Bobola h. Leliwa

ok. 1591 - 1657-05-16
święty
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
 

Olbrycht Karmanowski

2 poł. XVI w. - 1 poł. XVII w.
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.