INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maurycy Heyman  

 
 
I poł. XIX w. - maj 1898
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Heyman Maurycy (1. poł. w. XIX–1898), artysta malarz, rysownik, miniaturzysta. Ur. w Kaliszu. Studia artystyczne odbywał zrazu w warszawskiej Szkole Rysunkowej, a z kolei w paryskiej École des Beaux-Arts u prof. Fernanda Cormona. Po osiedleniu się w Paryżu uczestniczył H. w Salonach Artystów Francuskich. W r. 1893, na wystawie prac uczniów F. Cormona, H. wystąpił z portretem pani Lallement oraz studiami i szkicami rysunkowymi, które były jego specjalnością. Na Salonie w r. 1896, na którym wystawił portret M. E. Colonne, H. otrzymał zaszczytne wyróżnienie – członkostwo honorowe; wziął udział również w Salonie w r. 1897. W r. 1894 H. przygotował album obejmujące 26 «rysunków ołówkowych, przedstawiających oblicza ludzkie pod wpływem wrażeń i uczuć różnych, jak boleść, radość, gniew, przerażenie», z opracowanym przez Roberta Vallier, krytyka z „L’Univers illustré”, wstępem pt. „Symphonies d’expressions”, który «traktować będzie o oddziaływaniu ducha ludzkiego na materię i odbijanie się uczuć naszych i wrażeń na obliczu, co tworzy jego duchowe piękno lub brzydotę – wyraz». W r. 1902 Tow. Zachęty Sztuk Pięknych w W. zakupiło do swych zbiorów album reprodukcji z rysunków artysty. H. zmarł w 2. poł. maja 1898 r. w miejscowości Mustapha w Algierii.

 

Bénézit E., Dictionnaire critique et documentaire des peintres, sculpteurs, dessinateurs et graveurs, 1951 IV; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler; Catalogue illustré de peinture et sculpture. Salon de 1896, Paris; – „Bluszcz” 1894 nr 27 s. 216; „La Chronique des arts et de la curiosité” (Paryż) 1898 nr 22 s. 206; „Świat” (Kr.) 1893 s. 135; – Grabowska-Wiercińska J., Historia Tow. Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w l. 1860–1914 (mszp.).

Ignacy Trybowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Ludwik Romocki

1872-02-18 - 1927-08-16
prawnik
 

Ignacy Nowacki

1872-05-08 - 1943-07-17
ksiądz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.