INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Michał Chyliński     

Michał Chyliński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chyliński Michał (1856–1925), pedagog, dziennikarz i działacz polityczny. Ur. w Stanisławowie, po ukończeniu wydziału filozoficznego we Lwowie został w r. 1876 suplentem (zastępcą nauczyciela) w gimnazjum w Nowym Sączu, skąd przeniesiono go do Krakowa do gimnazjum Nowodworskiego św. Anny. Zwrócił na siebie uwagę kilku mniejszymi pracami historycznymi i napisał podręcznik historii polskiej dla użytku szkolnego. Wtedy również zbliżył się Ch. do t. zw. partii krakowskiej, której członków nazywano popularnie »stańczykami«, i zamieścił w ich organie »Czasie« kilka bezimiennych artykułów. Gdy w r. 1892 umarł wieloletni redaktor »Czasu« Kłobukowski, właściciele dziennika powołali na jego miejsce Ch-go. Na tym stanowisku pozostawał do r. 1904, t. j. do swego wyboru na wiceprezydenta miasta. Ówczesna rada miejska krakowska była domeną Stańczyków, którzy jednak już wówczas toczyli walkę o władzę w Krakowie z świeżo zorganizowanym stronnictwem demokratycznym. W tym właśnie czasie nastąpiła głośna secesja z stronnictwa konserwatywnego dwóch jego wybitnych członków: prof. Juliusza Leo i Jana Kantego Federowicza. Leo kandydował na stanowisko prezydenta miasta i doszedł do przekonania, że wobec wyraźnej ewolucji politycznej, odbywającej się w Krakowie, związek ze Stańczykami zaszkodzi jego planom rozbudowy miasta; wskutek tego przeszedł do obozu demokratycznego. Ta zmiana odbiła się na sytuacji Ch-go w radzie miejskiej. Leo chciał mieć prezydium złożone z ludzi jemu oddanych – Ch. wytrwał przy sztandarze konserwatywnym. W tych warunkach ich współpraca okazała się niemożliwą i w r. 1907, nie bez nacisku ze strony Lea, ustąpił Ch. ze stanowiska wiceprezydenta. Objął natomiast stanowisko kierownicze w biurze stronnictwa »Prawicy Narodowej«.

Umarł 27 VI 1925. Ożeniony był z Anną Rosnerówną, córką znanego w Krakowie lekarza i prof. U. J.

Ch. był wytrawnym pedagogiem i zdolnym publicystą. Jako redaktor umiał dobierać współpracowników: on to wprowadził do »Czasú« m. in. Rudolfa Starzewskiego, Ignacego Rosnera, Kaz. Ehrenberga, Antoniego Szarłowskiego i Władysława Leopolda Jaworskiego i potrafił wyznaczyć im właściwe pole pracy. Jako wiceprezydent miasta prowadził ważny dział kulturalno-oświatowy, dbając troskliwie o rozwój i wysoki poziom szkolnictwa powszechnego w Krakowie.

Wspomniany wyżej podręcznik dziejów Polski dla nauki gimnazjalnej wydał Ch. w r. 1879 pt.: Dzieje ojczyste z szczególnem uwzględnieniem Galicyi. – Jest to podręcznik oparty na »Dziejach Polski w zarysie« Mich. Bobrzyńskiego, które Ch. po części skrócił i do pojęć młodzieży dostosował, a po części uzupełnił przedstawieniem nowszych czasów aż po r. 1879.

Z ważniejszych prac naukowych ogłosił Ch.: 1) Pamflet Falkenberga (w »Ateneum« 1878, III); 2) Kołłątaj w powstaniu kościuszkowskiem (w »Przeglądzie Lwowskim« 1877); 3) Hugo Kołłątaj wobec Targowicy (Lw. 1875); 4) Hipoteza o Haliczu słowackim, szkic z XII wieku (1878); 5) oraz Kilka przyczynków do dziejów żywiołu polskiego na Rusi Czerwonej. Nadto recenzje w »Przeglądzie Polskim«, »Niwie«, »Dwutygodniku Naukowym« i innych pismach.

  Antoni Beaupré

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.