INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Kobyłecki h. Godziemba  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kobyłecki Michał h. Godziemba (2. poł. XVIII w.), klient Seweryna Rzewuskiego, pułkownik wojsk kor., targowiczanin. Pochodził z rodziny wywodzącej się z Kobyłek w Piotrkowskiem i licznie rozrodzonej. Literatura genealogiczna nie wzmiankuje o pułkowniku Michale, ale spośród wymienionych przez Bonieckiego kilku Michałów Kobyłeckich datami życia odpowiadałby jedynie syn Józefa, miecznika brzezińskiego, i Katarzyny Słubickiej.

W r. 1771 K. jako podoficer rozpoczął służbę w regimencie dragonii buławy polnej kor. W r. 1774 awansował na chorążego, a w r. n. na kapitana, odkupiwszy rangę od kpt. Corticellego (za ok. 1 500 dukatów). Ulubieniec Seweryna Rzewuskiego, w „Conduit-listach” miał zawsze wypisane bardzo pochlebne opinie, ale służby regimentowej faktycznie nie pełnił, lecz był stale „komenderowany” do boku hetmana polnego. Na dworze Rzewuskiego nosił tytuł generał-adiutanta (tak się podpisuje w 1783). Był totumfackim hetmana, który posługiwał się nim w sprawach majątkowych i procesowych, a również w poufnych misjach politycznych. Jeżdżąc do Warszawy K. dostarczał wiadomości i plotek stroniącemu od stolicy Rzewuskiemu. W czasie sejmu 1786 r. z ramienia hetmana pertraktował z Ignacym Potockim i Ksawerym Branickim w sprawie jakiegoś projektu, który miał być wysoce drażliwy i w końcu nie został w izbie złożony. Jako człowiek oddany opozycji magnackiej brał K. udział w kawalkadzie ku czci Adama Czartoryskiego. W owym czasie (1786) starał się o rękę panny Komarówny, licząc na wstawiennictwo obojga Rzewuskich i marszałkowej Lubomirskiej.

Kiedy na początku Sejmu Czteroletniego Rzewuski opuścił Polskę, K. był jego informatorem. Nie radził hetmanowi wracać do kraju, gdzie «król cicho siedzi, a swoje robi». Po przeformowaniu w r. 1789 regimentu dragonii w pułk przedniej straży buławy polnej kor., K. zaawansował na podpułkownika (27 X), a wkrótce potem (9 XI) na pułkownika, odkupiwszy rangę od Józefa Podhorodeńskiego. Po tym awansie przez kilka miesięcy sprawował komendę pułku stojącego w Łucku i w Beresteczku. Od połowy r. 1790 zastępował go jednak podpułkownik Michał Zagórski i prawdopodobnie hetman znów przywołał K-ego do swego boku.

Jesienią 1791 r. towarzyszył Rzewuskiemu do kwatery rosyjskiej w Jassach, a potem do Petersburga. Należał do 14 osób, które podpisały 27 IV 1792 r. akt konfederacji (ogłoszonej potem w Targowicy) i prośbę do Katarzyny II o zbrojną interwencję. Został konsyliarzem konfederacji generalnej kor. Wśród pierwszych targowiczan, w większości klientów Szczęsnego Potockiego, K. był jedyną kreaturą Rzewuskiego. Trzymał się hetmana i kiedy Rzewuski przejął po Potockim komendę armii kor. (styczeń – kwiecień 1793), K. wszedł w skład powołanej przez konfederację 4 IV Komisji Wojskowej Kor. Urzędowanie tej komisji trwało do 31 VIII 1793 r., można jednak przypuszczać, że K. wraz z hetmanem wcześniej wycofał się z działalności politycznej i towarzyszył do Galicji Rzewuskiemu, który w Podhorcach zachował hetmański dwór i adiutantów.

Brak wiadomości o dalszych losach K-ego. Jeśli wolno go utożsamić z synem miecznika Józefa, to w r. 1803 wylegitymował się ze szlachectwa we Lwowie i pozostawił synów: Jana i Feliksa.

 

Boniecki; – Rostworowski E., Sprawa aukcji wojska na tle sytuacji politycznej przed Sejmem Czteroletnim, W. 1957 (nieściśle jako generał, K. był wówczas kapitanem generał-adiutantem); Smoleński W., Konfederacja targowicka, Kr. 1903 (w indeksie błędnie: Mikołaj); tenże, Ostatni rok Sejmu Wielkiego, Kr. 1897; – Niemcewicz J. U., Pamiętniki czasów moich, W. 1957 II; Tajna korespodencja z Warszawy do Ignacego Potockiego 1792–1794, Oprac. M. Rymszyna i A. Zahorski, W. 1961; Vol. leg., X; – Arch. Państw. w Kr.: Arch. Młynowskie, Militaria 34, Arch. Podhoreckie II 2/41 (listy K-ego do Rzewuskiego) i nr tymczasowy 10 (akta regimentu dragonii buławy polnej kor.).

Emanuel Rostworowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Walenty Wilhelm Wańkowicz

1799 lub 1800 - 1842-05-12
malarz
 

Jędrzej Śniadecki

1768-11-30 - 1839-05-11
chemik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Teofil Morawski

1793-04-23 - 1854-01-12
ziemianin
 

Hieronim Antoni Szeptycki

1 poł. 1700 - 1773-08-09
biskup płocki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.