INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał  

 
 
1 poł. XIII w. - 1 poł. XIII w.
 
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Michał (1 poł. XIII w.), notariusz w kancelarii księcia wielkopolskiego Przemysła I. Utożsamia się go z kanonikiem poznańskim tego imienia, występującym kilkakrotnie w l. 1232–52. Należał do dworskiej capelli księcia Przemysła I; z tytułem kapelana pojawiał się w l. 1246–52. Równocześnie w l. 1246–56 występował na dokumentach Przemysła z tytułem notariusza (notarius noster, notarius ducis). Wreszcie interpolowany dokument Przemysła I dla klasztoru Benedyktynów w Lubiniu, opatrzony datą 1246, emendowaną niekiedy (Bielińska) na 1252, przydaje mu godność kanonika kolegiaty Św. Pawła w Kaliszu i kolegiaty Św. Jerzego w Gnieźnie. Wraz z drugim notariuszem kancelarii Przemysła I, Konradem, M. położył podwaliny pod organizację od r. 1246 wielkopolskiej kancelarii książęcej Przemysła I, kierowanej wówczas przez kanclerza Boguchwała, późniejszego biskupa poznańskiego. Zasługą M-a i Konrada było wybitne podniesienie znaczenia dokumentu książęcego sporządzonego w kancelarii wystawcy, a tym samym poważne ograniczenie zdecydowanie przeważającego w okresie poprzednim wpływu odbiorcy na koncypowanie i spisywanie dokumentu książęcego. Dyktatowi M-a przypisuje się znaczną liczbę znanych dyplomów Przemysła I, pochodzących z l. 1246–56. M. wprowadził do kancelarii książęcej indywidualne formuły dyplomatyczne, niezależne od dyktatu dokumentów biskupstwa i kapituły poznańskiej, a także pracującego z nim równocześnie w tej kancelarii notariusza Konrada. Doszukując się przetrwania fragmentów tych formuł w późniejszych dokumentach kancelarii Przemysła II, niektórzy badacze sądzą, że M. był nawet autorem specjalnego formularza spisanego na potrzeby kancelarii. Część redagowanych przez siebie dyplomów M. osobiście ingrossował; operował ubogą w elementy ozdobne minuskułą dokumentową. W zachowanych oryginałach dyplomów Przemysła I wyodrębniono (Sikora) cztery pochodzące spod pióra M-a, wszystkie zaopatrzone w jego specjalną formułę skrypcyjną. Ostatni raz M. wystąpił na dokumencie Przemysła I z 9 V 1256. Niedługo potem (1257) zmarł książę Przemysł, a M. zniknął z kancelarii książęcej, zapewne zmarł; brak wystarczających podstaw do hipotezy, jakoby działał jeszcze do r. 1259 w kancelarii księcia Bolesława Pobożnego.

Bielińska M., Kancelarie i dokumenty wielkopolskie XIII wieku, Wr.–W.–Kr. 1967; Dyplomatyka wieków średnich, W. 1971; Kętrzyński S., Michał i Konrad, dwaj dyktatorzy kancelarii wielkopolskiej w połowie XIII wieku, w: Księga pamiątkowa ku czci Oswalda Balzera, Lw. 1925 II 21–30; Maleczyński K., Studia nad dokumentem polskim, Wr.–W.–Kr. 1971; tenże, Zarys dyplomatyki polskiej wieków średnich, Wr. 1951 I; Sikora F., Dokumenty i kancelaria Przemysła I oraz Bolesława Pobożnego 1239–1279 na tle współczesnej dyplomatyki wielkopolskiej, Wr.–W.–Kr. 1969 s. 67–8, 113–20, 171–5.
                                                                                                                                                                                                                            Antoni Gąsiorowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Bolesław Wstydliwy

1226-06-21 - 1279-12-07
książę krakowski
 

Wincenty Kadłubek

około 1160 - 1223-03-08
biskup krakowski
 

Jadwiga (Śląska)

ok. 1178/80 - 1243-10-14
księżna śląska
 

Władysław Laskonogi

między 1161 a 1166 - 1231-11-03
książę wielkopolski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Salomea

1211 lub 1212 - 1268-11-17
królowa halicka
 

Beniamin Zaremba

1 poł. XIII w. - po 1296
wojewoda poznański
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.