INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Michał Bukowski (Ozoriusz Bukowski)      Akta grodzkie i ziemskie : z archiwum t. z. bernardyńskiego we Lwowie, tom XXIII - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja PPB.

Michał Bukowski (Ozoriusz Bukowski)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bukowski Michał Ozoriusz, h. Ozoria, podkomorzy sanocki, należał do jednej z najstarszych i najwpływowszych rodzin szlacheckich w ziemi sanockiej. Krewny jego (przypuszczalnie stryj) Józef, chorąży, podpisał jako poseł konfederację warszawską przy Leszczyńskim r. 1733, potem walczył za jego sprawę w konfederacji dzikowskiej. Ojciec Jerzy występuje w r. 1724 jako łowczy, 1774 jako podczaszy, 1750 jako chorąży. 1752 kasztelan sanocki. Michał, syn Jerzego i Jadwigi z Odrzywolskich, wierny stronnik familii Czartoryskich, postępował z podstolego sanockiego (1750) na cześnika (1758), stolnika (1762), chorążego i szambelana królewskiego (1765) i podkomorzego (1766). Piastował mandaty na sejmy 1756 (niedoszły), 1758, 1764 konwokacyjny i koronacyjny. Należał do komisji Wojsk.-Koronnej (1764–7). Pomyślnie zwalczał w swej ziemi wpływy Potockich, podczas konfederacji radomskiej razem z patriotyczniejszą częścią szlachty (J. Drohojowskim, Jakubem Bronickim i in.) próbował na sejmiku 24 VIII 1767 przeciwstawiać się Radomianom i Rosji w imię niepodległości kraju i interesów katolicyzmu, ale, steroryzowany pozwem Karola Radziwiłła, przystąpił do konf. radomskiej. Podczas zamieszek barskich myślał razem z A. Borzęckim o zawiązaniu konfederacji przy majestacie. W maju 1769 napadnięty przez Bierzyńskiego, pod groźbą śmierci podjął się marszałkostwa w konfederacji sanockiej, ale przysięgi odmówił, nie chcąc się narzucać ziemianom ani zadzierać z dworem. Nadszedł Drewicz, odpędził konfederatów, ale też złupił majątek B-go tak dalece, że mu król później obiecał (ale nie wypłacił) 3000 duk. odszkodowania. Odtąd tym bardziej trzymał się B. z rodziną »sub rosa«. Przebolał ciężko napad »bezbożników« »hultajów« na Poniatowskiego (3 XI 1771), jeszcze ciężej – zabór Galicji. »Niech będę w absolutyzmie, ale pod moim panem, zawsze się widzieć będę szczęśliwym«– pisał do dworu. W r. 1774 otrzymał order św. Stanisława; w r. 1782 tytułował się hrabią galicyjskim, który to tytuł Józef II przyznał mu dekretem 11 II 1783. Umarł w swym Nozdrcu w początkach 1791, poleciwszy opiece ukochanego króla reformatora wdowę i dzieci. Braćmi jego byli: Antoni, kasztelan sanocki (1757), oraz Franciszek na Iskrzyni miecznik (1761), łowczy i cześnik (1765), podstoli (1766), podczaszy (1768), wreszcie stolnik sanocki (1769).

 

Boniecki; Prochaska, Lauda wiszeńskie, IV; Diariusze sejmowe 1758 (W. 1937), 1764 druk spółcz. Księgi grodzkie sanockie i ziem. lwowskie XVI w Arch. Państw. Lw.; listy B-go i drugiej żony jego, Ludwiki, do Stan. Augusta w B. Czart. 655–7, 722, zwłaszcza 13 II i 26 VI 1769, 18 XI 1771, 26 V 1772.

Władysław Konopczyński

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Księstwo Warszawskie

Po pokonaniu – w grudniu 1805 roku – armii austriacko-rosyjskiej pod Austerlitz (Sławkowo na Morawach) cesarz Napoleon I zawarł pośpiesznie pokój z Austrią, rezygnując z kontynuowania......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.