INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Reginald (od Św. Onufrego) Bieńkiewicz      Bienkiewicz Reginald Józef (1711-1755), Kazania dwoiste postne. Jedne o pokucie, drugie o Dziesiąciu Przykazaniach Boskich, y niektore odswiętne..., Warszawa 1745 - źródło kopii cyfrowej: bc.bdsandomierz.pl - rubrykacja: iPSB

Reginald (od Św. Onufrego) Bieńkiewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bieńkiewicz Reginald od św. Onufrego (1711–1755), pijar, nauczyciel i autor kazań i tragedyj. Pochodził z archidiecezji gnieźnieńskiej. W r. 1729 wstąpił do zakonu pijarów w Podolińcu na Spiszu. Ponieważ okazał uzdolnienie dydaktyczne, władze przenosiły go w charakterze nauczyciela poezji i wymowy z miejsca na miejsce. Uczył więc w szkołach zakonnych w Piotrkowie i Łowiczu, następnie wykładał filozofję w pijarskiem Collegium Veterum w Warszawie. W r. 1744 był prefektem w Collegium Nobilium. Ponieważ zaś należał do lepszych mówców, pełnił później obowiązki kaznodziei w kościele katedralnym w Krakowie, był kaznodzieją Trybunału koronnego w Piotrkowie, wreszcie w tym charakterze pracował w Chełmie i w Rzeszowie. B. pozostawił po sobie dość pokaźną liczebnie spuściznę literacką, na którą w przeważnej części składają się kazania trybunalskie. Opracował w formie kazań życiorysy dwóch świętych, a mianowicie: Godny patron sprawiedliwy sędzia… św. Iwo (w przedmowie podał genealogję rodu Łosiów i skład całego Trybunału koronnego), oraz Godny Polak i św. jezuita… Stanisław Kostka; oba te życiorysy-kazania wyszły drukiem w r. 1747. Zasilał też B. repertuar szkolnych teatrzyków pijarskich przekładami obcych utworów dramatycznych i w r. 1746 wydał dwie tragedje: Wojna Jugurtyńska, napisana wierszem polskim i łacińskim naprzemian, i Prussyasz, pisana wierszem polskim wyłącznie.

 

Estr.; Bielski Sz., Vita et scripta quorundam… Scholarum Piarum… professorum, W. 1812; Konopczyński Wł., Stanisław Konarski, W. 1926.

Stanisław Szczotka

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.