INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Jelski h. Pielesz     

Stanisław Jelski h. Pielesz  

 
 
ok. poł. XVIII - 1829-01-03
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jelski Stanisław h. Pielesz (zm. 1829), komisarz skarbowy, marszałek pow. ihumeńskiego. Trzeci syn Władysława, starosty pińskiego, i Heleny Brzostowskiej. Przez kilka lat służył w brygadzie petyhorskiej kawalerii narodowej w stopniu porucznika (było tam dwóch poruczników Jelskich nie znanych nam z imienia – jeden w l. 1777–9, drugi 1778–82). Potem podpisywał się pułkownik petyhorski lub płk. wojsk lit., na tej zasadzie, że porucznikowi kawalerii narodowej odpowiadała ranga pułkownika. W r. 1785 otrzymał J. Order Św. Stanisława. Na sejmie 1784 r. powołany do Komisji Skarbowej Litewskiej i potwierdzany na tej funkcji przez kolejne sejmy, zasiadał w komisji litewskiej do lutego 1792 r. (połączenie skarbów litewskiego i koronnego). Potem wszedł do Komisji Skarbowej Obojga Narodów. W czasie kampanii 1792 r. wysłany z Warszawy do Brańska, organizował zaopatrzenie armii litewskiej. Zasiadał w Komisji do czasu «rozłączenia skarbów» przez Targowicę (15 IV 1793). Po utworzeniu guberni mińskiej (październik 1795) wybrany został marszałkiem szlachty pow. ihumeńskiego. Podpisał petycję szlachty mińskiej, przygotowaną na koronację Pawła I (kwiecień 1797), z domaganiem się daleko idących reform w kierunku przywrócenia stosunków z czasów Rzpltej. Urząd marszałka ihumeńskiego sprawował do r. 1812. Zmarł 3 I 1829 r. w Chojnikach. Żonaty z Różą z Prozorów pozostawił synów: Józefa i Karola, chorążego ihumeńskiego.

 

Estreicher; W. Enc. Ilustr.; Boniecki; Uruski; – Korzon, Wewnętrzne dzieje, I i V; Mościcki H., Dzieje porozbiorowe Litwy i Rusi, Wil. [b. r.]; Wolański A., Wojna polsko-rosyjska 1792, P. 1922 II; – Dembiński B., Stanisław August i książę Józef Poniatowski w świetle własnej korespondencji, Lw. 1904; Vol. leg., IX 10, 32, X 103–4; – B. Czart.: rkp. 697 (korespondencja Stanisława Augusta); Arch. Państw. w Kr.: Arch. Młynowskie Chodkiewiczów (militaria).

Emanuel Rostworowski

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.