INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Krzycki h. Kotwicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Krzycki Mikołaj h. Kotwicz (zm. 1551), podkomorzy poznański, poseł na sejmy. Syn Jana, podsędka wschowskiego, i Katarzyny Ossowskiej, bratanek prymasa Andrzeja (zob.). W r. 1502 student Uniw. Krak., w r. 1522 dworzanin królewski; zarządzał dobrami biskupimi swego stryja. Od r. 1522 był starostą pułtuskim, w r. 1537 skierniewickim i łowickim. W r. 1535 prymas wystarał się dla niego o podkomorstwo poznańskie. Jako poseł na sejmie 1548 r. przemawiał przeciw małżeństwu królewskiemu, a na sejmie 1550 r., w związku ze sprawą Stanisława Orzechowskiego, wystąpił przeciw jurysdykcji biskupiej. Prawdopodobnie był politycznie związany z Andrzejem Górką. Kapituła gnieźnieńska toczyła z nim proces, jako ze spadkobiercą prymasa, o legaty na rzecz katedry płockiej, których nie chciała uznać. K. był dziedzicem Zbarzewa i części w Ossowej Sieni, od stryja Andrzeja i stryjecznych braci nabył Wielkie i Małe Krzycko, a w r. 1537 kupił Półkpie, Chełmie i Siedmirogowo w pow. pyzdrskim. Żonaty z Anną Strzelecką, miał dzieci: Krzysztofa, Wolfganga, Ludwika, Jana, Stanisława, Andrzeja, Mikołaja i Jadwigę.

 

Boniecki; – Brzeziński S., Proces o testament prymasa Andrzeja Krzyckiego, w: Księga ku czci O. Haleckiego, W. 1935; X. V., Rodzina Andrzeja Krzyckiego, „Przegl. Kośc.” T. 7: 1905 s. 195, 196; – Acta Tom., XVII; Diariusz sejmu piotrkowskiego 1548, Script. Rer. Pol., Kr. 1872 I 227, 231; Matricularum summ., IV; Orzechowski S., Annales, P. 1854 s. 52.

Jolanta Dworzaczkowa

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Anna Jagiellonka

1523-10-18 - 1596-09-09
królowa Polski
 
 

Wit Stosz (Stoss, Stwosz)

około 1438 - 1533-09-22
rzeźbiarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Wojciech Oczko

1537 - 1599-12-26
doktor medycyny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.