INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Łabuński h. Zagłoba  

 
 
1 poł. XV w. - 1467-10-13
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łabuński Mikołaj h. Zagłoba (zm. 1467), biskup kamieniecki. Pochodził najprawdopodobniej, jak przyjmują Boniecki i Abraham, z Łabuń w ziemi bełskiej. Gdyby przyjąć identyczność Ł-ego z Mikołajem Labańskim, notariuszem królewskim w r. 1448, droga jego kariery kościelnej przez dwór Kazimierza Jagiellończyka byłaby jasna; w otoczeniu króla i arcybiskupa gnieźnieńskiego spotykamy w połowie XV w. i inne osoby związane prawdopodobnie z tą rodziną. Po śmierci bpa kamienieckiego Pawła (18 III 1453) Ł. w krótkim czasie został wysunięty na to biskupstwo; bullę papieską z nominacją wystawiono 26 X 1453. Elekt nosi w tym dokumencie imię Piotr, choć później występuje w kilku współczesnych źródłach tylko jako Mikołaj; być może miał dwa imiona: Piotr Mikołaj, z których używał drugiego. Imię Jan, jakie daje mu Długosz przy wzmiance o wyborze, wydaje się zwykłą pomyłką. W momencie nominacji Ł. miał beneficjum plebańskie w Kołomyi i altarię w katedrze krakowskiej; zatrzymał oba te beneficja, najwidoczniej wobec szczupłości i niepewności nowego uposażenia. Z okresu jego 14-letnich rządów biskupich w Kamieńcu wiadomo tylko o ustanowieniu aktem z 3 XI 1454 kapituły katedralnej złożonej z 8 kanoników; faktyczna realizacja planu stworzenia kapituły natrafiała na ogromne trudności i tylko częściowo, wydaje się, udało się go wprowadzić w życie. W marcu i kwietniu 1460 spotykamy bpa Ł-ego w otoczeniu królewskim we Lwowie, w listopadzie 1464 zaś na sejmie w Piotrkowie. Zmarł Ł. 13 X 1467 w zamku biskupim w Czarnokozińcach nad Zbruczem na skutek zarazy, pochowany został w katedrze kamienieckiej.

 

Boniecki; Fedorowicz, Dostojnicy i urzędnicy, s. 245; Gams P. B., Series episcoporum ecclesiae catholicae, Regensburg 1873–86 (wyd. nie zmienione, Graz 1957) s. 343; Hierarchia catholica medii aevi…, Monasterii 1914 II 115; Rzepnicki F., Vitae praesulum, Posnaniae 1763 III 168; – Abraham W., Założenie biskupstwa łacińskiego w Kamieńcu Podolskim, w: Księga pamiątkowa ku uczczeniu 250-tej rocznicy założenia Uniwersytetu Lwowskiego przez króla Jana Kazimierza r. 1661, Lw. 1912 I 30–1; Rolle J., Zameczki podolskie, W. 1880 II 193, III 94; Sułkowska-Kurasiowa I., Polska kancelaria królewska w l. 1447–1506, Wr.–W.–Kr. 1967; – Akta grodz. i ziem., II 98, III 220, IV 171, VI 57, 94; Długosz, Historia, V 133, 494.

Jerzy Kłoczowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Sterz

2 poł. XIV - ok. 1435
burmistrz Chełmna
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.