INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj z Załęża  

 
 
1 poł. XV w. - 1474/1476
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mikołaj z Załęża w pow. różańskim (zm. między 1474 a 1476), kanonik łęczycki i warszawski, nauczyciel synów Bolesława IV, ks. mazowieckiego. Mianem nauczyciela synów książęcych (magister, informator dominorum ducum) określono M-a w r. 1460. W r. 1465 był kanonikiem łęczyckim, w r. 1466 kanonikiem warszawskim. W r. 1471 Bolesław V, ks. warszawski, i Janusz II, ks. płocki, wiski i ciechanowski, zwolnili M-a za zasługi, jako swego nauczyciela, oraz Wojciecha, Marcina i Macieja, jego braci, od opłat z dóbr dziedzicznych Załęże, Ponikiew i Barzukowo (z wyjątkiem 4 gr czynszu rocznego). W r. 1474 był M. kuratem w Ciechanowie. Zmarł wkrótce: w r. 1476 Maciej z Załęża otrzymał od wykonawców testamentu M-a «liber passionale» po zmarłym bracie. W t. r. wykonawcy testamentu M-a dysponowali sumą na ufundowanie ołtarza w kolegiacie warszawskiej.

 

Wolff A., Studia nad urzędnikami mazowieckimi 1370–1526, Wr.–W.–Kr. 1962; – Ulanowski B., Statuta capitulorum Gneznensis et Poznaniensis ecclesiarumque collegiatarum Varsoviensis et Lanciciensis, Arch. Kom. Prawniczej, Kr. 1897 V 544; – AGAD: Metryka Kor. nr 5, 154, 182v., nr 9, 53v., Warsz. ziem. i grodz. nr 3, 663, 969, 1132; Arch. Diec. w Płocku: Episcopalia nr 5, 181–181v., nr 13, 52.

Maria Woźniakowa

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.