INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj  

 
 
XIII w. - po 1315
 
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mikołaj (zm. po 1315), lekarz władców wielkopolskich. W l. 1294 i 1295 wystąpił kilkakrotnie w dokumentach księcia wielkopolskiego Przemysła II z tytułem magistra, medyka czy medyka książęcego. Brak mocniejszych podstaw opinii niektórych badaczy, którzy sądzą, że wspomniany w r. 1271 wśród świadków wystawionego we Włocławku dokumentu ks. wielkopolskiego Bolesława Pobożnego «magister Nicolaus phisicus» oraz występujący w r. 1275 na dokumencie Władysława Łokietka «Nicolaus medicus», są identyczni z M-em; bardziej prawdopodobne jest łączenie wzmianek z l. 1271 i 1275 z osobą Mikołaja z Polski (zob.). Na dworze Przemysła II M. nie ograniczał się do działalności lekarskiej. W l. 1294 i 1295 towarzyszył księciu w podróżach pomorskich, podejmowanych z okazji objęcia przez Przemysła II władzy nad księstwem Mściwoja (Mszczuja) II. Podczas pobytu w Gdańsku w r. 1294 został nawet wraz z archidiakonem gnieźnieńskim Stefanem wyznaczony do komisji badającej przywileje wystawione na rzecz klasztoru Cystersów w Pelplinie przez zmarłych książąt pomorskich Sambora i Mściwoja. Występował też wśród świadków dokumentów Przemysła II, brak jednak uzasadnienia poglądów (Skulimowscy), jakoby M. był notariuszem kancelarii Przemysła II. Po śmierci Przemysła M. przebywał nadal w Wielkopolsce, w r. 1304 świadkował na dokumencie woj. kaliskiego Mikołaja Przedpełkowica w jego Głuszynie, w r. 1306, na prośbę woj. Michała Jankowica spisał w Pyzdrach akt rezygnacji przez Zarembów wsi na rzecz biskupstwa poznańskiego. W r. 1309 był lekarzem nadwornym panującego w Wielkopolsce Henryka głogowskiego; w t. r. świadkował na jego dokumencie wystawionym w Poznaniu.
Nie jest znane wykształcenie medyczne M-a; z używanego przezeń tytułu magistra wnosi się zazwyczaj, że ukończył któryś z zachodnich uniwersytetów. Fakt, że w dokumencie z r. 1306 występuje nawet z tytułem «professor artis medicine», dał wcześniejszym badaczom (Świeżawski) asumpt do szukania w Poznaniu tego czasu wyższej szkoły z fakultetem medycznym. M. był człowiekiem majętnym. Po ojcu (nieznanego imienia i pochodzenia, nie można wykluczyć, że mieszczańskiego) odziedziczył dwie wsie, m. in. Daszewice pod Poznaniem. Z nadania Przemysła II otrzymał Czołowo i bliżej nie zlokalizowane Sławsko, w nieznanym czasie kupił dalsze dwie wsie w pobliżu Poznania. Dla swych dóbr uzyskał immunitety od Przemysła II i Władysława Łokietka – od tego ostatniego zapewne w czasie pierwszych jego rządów w Wielkopolsce (1296–9). Przywileje te, zniszczone podczas walk o Poznań (ok. r. 1313), odnowił i poszerzył Władysław Łokietek dokumentem wystawionym w Brześciu 18 IV 1316, podkreślając zasługi i wierną służbę M-a. Dokument ten przynosi ostatnią wiadomość o M-u.

Kośmiński, Słownik lekarzów; – Bielińska M., Kancelarie i dokumenty wielkopolskie XIII wieku, Wr. 1967; Skulimowski A., Skulimowski M., Magister Mikołaj – nadworny lekarz książąt wielkopolskich w drugiej połowie XIII i początku XIV w., „Arch. Hist. Med.” R. 21: 1958; Świeżawski E., Doktor magister Mikołaj i szkoła poznańska wyższa, „Pam. Tow. Lek. Warsz.” R. 77: 1881 s. 749–62; Witkowski S., Lekarz Mikołaj z Polski, Kr. 1919 s. 31–4; – Cod. Pol., I nr 56 (r. 1275); Kod. Wpol., I nr 614 (r. 1271), II nr 720, 725, 887, 900, 926, 982, IV nr 2058.
                                                                                                                                                                                                                              Antoni Gąsiorowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Bolesław Wstydliwy

1226-06-21 - 1279-12-07
książę krakowski
 

Jakub Świnka

okolo polowy XIII w. - 1314-03-04
arcybiskup gnieźnieński
 

Witelon (Vitelo, Witelo)

około 1230 - około 1280
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Sowiec ze Szczawina

brak danych - po 1329 a przed 1346
kasztelan dobrzyński
 

Otto z Pilicy (z Pilczy, Pilecki) h. Topór

XIV w. - między 2 III 1384 a 9 IX 1385
wojewoda sandomierski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.