INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Branicki h. Gryf  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Branicki Piotr, herbu Gryf, sędzia ziemski lwowski i kasztelan biecki, syn Wierzbięty i Doroty, wychowywał się razem z bratem Grzegorzem w rodzinnej wsi Ruszczy, gdzie też w szkole, prowadzonej przez tamtejszych mansjonarzy, pobierał nauki. Po śmierci ojca pozostawał Piotr pod opieką starszego brata i w jego towarzystwie występuje na aktach publicznych od r. 1430. Razem też z bratem podpisał akt konfederacji korczyńskiej 3 V 1439, czem dobitnie zaznaczył swą przynależność do opozycyjnego obozu, zwanego stronnictwem junjorów. Nic przeto dziwnego, że po bitwie grotnickiej, gdy nie upokorzył się przed zwycięskim biskupem krakowskim, wycofać się musiał z życia publicznego, by w zaciszu domowym oczekiwać zmiany nastrojów politycznych. Po objęciu przez Kazimierza Jag. tronu polskiego rychło swe usługi ofiarował Piotr królowi, przy którego boku na Litwie widzimy małopolskiego wielmożę już w marcu 1448. Odtąd wierny Jagiellończykowi, cieszył się zaufaniem i łaską królewską. Przed 15 IX 1461 mianował Kazimierz B-go sędzią ziemskim lwowskim; urząd ten piastował Piotr do końca życia, mimo że przed 3 III 1466 król polski powierzył mu sprawowanie nowej godności kasztelana bieckiego. Od r. 1461 bawił sędzia lwowski przeważnie we Lwowie, oddany całą duszą swemu urzędowi. Niemal co roku czas jakiś przebywał kasztelan biecki na dworze Kazimierza Jagiellończyka, o czem świadczy obecność jego wśród świadków na dokumentach królewskich. Wierną służbę nagrodził król B-mu zapisem 20 grzywien na żupach wielickich. W sprawach politycznych nie odgrywał Gryfita poważniejszej roli, był jednym z wielu dygnitarzy, na których król oparł swą przewagę nad obozem możnowładczo-hierarchicznym. Zmarł B. przed 2 X 1472, prawdopodobnie w Krakowie. Żonaty, pozostawił trzech synów: Hieronima z Ruszczy, Stanisława i Mikołaja.

 

Archiv. Ćesky IV 452; Cod. ep. XV I, II, III; Kod. Mp. IV; Długosz, Hist. Pol. V; A. G. Z. VI; Cod. dipl. Univ. Crac. II, III; Kod. Pol. I, II; Dogiel IV 178; Matr. Sum. I; Kod. m. Krak. I; Star. pr. pomn. II. 

Karol Piotrowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan z Dukli

około 1410 - 1484-09-29
święty
 

Jan I Olbracht

1459-12-27 - 1501-06-17
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.