INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Piotr Borkowski (Dunin z Borkowic Borkowski) h. Łabędź      Piotr Dunin-Borkowski pod Moskwą w r. 1611, akwarela Julusza Kossaka z 1884 - fragment.

Piotr Borkowski (Dunin z Borkowic Borkowski) h. Łabędź  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borkowski Piotr Dunin, h. Łabędź, z Borkowic († 1619), chorąży sandomierski, wojownik czasów Zygmunta III. Syn Andrzeja, pisarza ziemskiego lubelskiego z drugiej żony Anny Ossowskiej. Studjował zagranicą w Strassburgu u prof. Schickfussa, czego rezultatem były trzy rozprawy etyczne, ogłoszone 1596 i 1597 u Antoniego Bertrama do publicznej względnie prywatnej dysputy. Powróciwszy do kraju, poświęcił się służbie wojskowej i brał udział w wojnie szwedzkiej i moskiewskiej. Podobno odznaczył się pod Białym Kamieniem 1602, napewno dowodził rotą pod Kircholmem w pułku Jana Piotra Sapiehy, starosty uświackiego. W r. 1608 zastajemy go w Moskwie, gdzie posłuje od posłów królewskich do wojsk polskich drugiego Samozwańca z wezwaniem, by zaprzestali walki i nie naruszali zawartego z Szujskim pokoju. Zapewne wrócił potem do kraju; znów spotykamy go dopiero pod Smoleńskiem, gdzie był ranny, i pod Kłuszynem, gdzie jako znający języki wraz z Adamem Żółkiewskim pertraktuje z wojskiem cudzoziemskiem Szujskiego. Pod Kłuszynem zginął brat jego Andrzej. Pod Moskwą i w samej stolicy dowodził B. oddziałami cudzoziemskiemi, które przeszły na służbę polską, i w takim charakterze brał udział w walkach w obronie stolicy, z samego zaś początku uratował załogę polską, alarmując swoich Niemców przed napadem powstańców. Maskiewicz natomiast zarzuca B-mu tchórzostwo, ale zapisać to należy na karb znanej złośliwości pamiętnikarza. Inne bowiem źródła o tem nie wspominają. W międzyczasie spełniał funkcje poselskie i pertraktował z wojskami Sapiehy w sprawie wspólnej obrony Moskwy; gdy nadszedł Chodkiewicz, B. wraz z Kazanowskim i Marchockim udał się na sejm 1611 r. do kraju w sprawie żołdu dla wojska w Moskwie. Czy należał do konfederacji, niewiadomo, wiemy potem dopiero, że był posłem na sejmie 1615 r. i jako taki przyjmował posła moskiewskiego Żelabużskiego. W r. 1618 posłował ponownie na sejm i był deputatem na trybunał radomski. Zmarł w maju 1619 na febrę w czasie trybunału lubelskiego jako chorąży sandomierski (mianowany 1616 r.). Żonę miał Zofję z Sienna Siennicką (2 v. Firlejową). Był to mąż znany z męstwa i wymowy, znał różne języki. Odznaczał się ogromnym wzrostem: »statura procera, vix sibi similem invenire in Polonia, miles egregius magnanimus atque robustus« (Pszonka). Z synów Piotr chor. bełski, kasztelan lubaczowski w r. 1641.

 

Obraz B-go pod Moskwą malował Juljusz Kossak (1884 r.). W posiadaniu rodziny B-ich.

Disputatio ethica de actionum principiis… proponit Petrus Borkowski a Borkowice, Argentorati, Ant. Bertramus 1597; Disputatio ethica de beatitudine practica proposuit P. B. 21 XI 1596, Argentorati, Ant. Bertramus; Disputatio ethica de temperantia, virtute morali proposuit P. B. 27 XII 1596, Argentorati, Ant. Bertramus.

Uruski; Boniecki; Niesiecki; Bobrowicz, II 244; Złota księga, I 7; Pszonka, Pamiętnik 60, § 1; Naruszewicz, Żywot Chodkiewicza, 1858, I 101; Piasecki, Chronica 265; Marchocki, 92, 136, 141; Maskiewicz, 28, 34, 54, 64, 69; Akty meżducarstwija 56; Hirschberg, Polska a Moskwa 324; »Sbornik imp. ist. obszczestwa«, CXXXVII 691, CXLII 560, 562; »Russk. istor.«, Bibl. I; Konst. sejm, 1618, f. 4.

Kazimierz Tyszkowski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.