INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Grzegorz Kretkowski h. Dołęga  

 
 
brak danych - 1586
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kretkowski Grzegorz (czasem mylnie Jerzy) h. Dołęga (zm. 1586), wojewoda brzeski kujawski. Był trzecim synem Mikołaja, wojewody brzeskiego kujawskiego (zob.), i Anny Pampowskiej, bratem Erazma, kasztelana gnieźnieńskiego (zob.). Początkowy majątek K-ego ograniczał się do części klucza chodeckiego oraz udziałów w dobrach wielkopolskich (tenuta rogozińska) i małopolskich (zastawy) Kretkowskich. Od r. 1545 trzymał zastawem od Kucieńskich połowę Kutna i przyległych wsi, a następnie Gosławice z zamkiem i miasto Licheń z dziewięcioma wsiami (co najmniej do r. 1552). Z czasem odziedziczył po zmarłych bezpotomnie braciach – Andrzeju, kasztelanie kowalskim (1571), i Erazmie – pozostałe dobra ojcowskie w kluczu chodeckim na Kujawach i majętności Kretkowo, Płonne i Rusinowo w ziemi dobrzyńskiej, których część dokupił od bratanka Andrzeja, kasztelanica kruszwickiego. W r. 1570 wykupił część kluczy Kazimierz Biskupi (miasto i wsie) oraz Kleczew (miasto i wsie) w połowie wniesionych mu przez żonę. Pod koniec życia posiadał 3 miasta i 40 wsi. W r. 1548 otrzymał prawem feudalnym 4 łany wójtowskie w Kubłowie, wsi starostwa przedeckiego, które odebrano mu w czasie rewizji nadań na sejmie warszawskim 1563/4 r. Działalność polityczną rozpoczął K. pod auspicjami Andrzeja Zebrzydowskiego. W r. 1547 na sejmiku w Radziejowie został wybrany posłem z woj. brzeskiego przez partię popierającą plany królewskie. Ponownie wybrano go posłem z woj. brzeskiego na sejm 1553 r., na sejmie nie był jednak obecny. W r. 1571 otrzymał K. kasztelanię kruszwicką. Podczas pierwszego bezkrólewia uczestniczył w zjeździe w Kole (październik 1572), a 13 IX 1573 r. podpisał elekcję Henryka Walezego. W drugim bezkrólewiu poparł kandydaturę Stefana Batorego i 4 I 1576 r. wziął udział w zjeździe radziejowskim, który podjął postanowienia o zabezpieczeniu przybycia i objęcia tronu przez Batorego. W czasie sejmu koronacyjnego, w maju 1576 r., otrzymał kasztelanię brzeską kujawską. Po Piotrze Potulickim, mianowanym 26 VIII 1585 woj. kaliskim, przeszedł na woj. brzeskie kujawskie. Zmarł w r. 1586, przed 24 VI.
Ożeniony był K. z Katarzyną Russocką, córką Mikołaja, kaszt. biechowskiego (zob.), z której pozostawił synów: Mikołaja (zm. 1613), założyciela pruskiej linii rodu, Erazma (zm. 1594), sekretarza królewskiego, kanonika kujawskiego, archidiakona gnieźnieńskiego i prepozyta w Chodczu, Łukasza (zm. 1603), kaszt. brzeskiego kujawskiego, protoplastę linii kujawskiej Kretkowskich, Andrzeja (zm. 1609), woj. brzeskiego kujawskiego, założyciela linii mazowieckiej, oraz Jerzego (zm. 1591), star. wschowskiego. Córką K-ego była Anna (zm. 1616), żona Jana Wodyńskiego, późniejszego woj. podlaskiego.

Boniecki; Dworzaczek, Genealogia; Niesiecki; – Biliński A., Szlachta ziemi dobrzyńskiej za ostatnich Jagiellonów, W. 1932; Dembińska A., Zygmunt Stary, P. 1948; Guldon Z., Mapy ziemi dobrzyńskiej w drugiej połowie XVI w., Tor. 1967; Kolankowski L., Posłowie sejmów Zygmunta Augusta, „Ref. w Pol.” R. 5: 1928; Sławiński T., Człowiek istotą rodzinną – genealogia Kretkowskich XV–XVIII wieku, „Roczn. Pol. Tow. Herald.” S. Nowa, T. 3: 1997 s. 53–74; – Dzieje ziemi kujawskiej, Oprac. A. Pawiński, Cz. II: Lauda i instrukcje 1572–1674, W. 1888; Korespondencja Andrzeja Zebrzydowskiego, Wyd. W. Wisłocki, Kr. 1878, Acta Hist., I; Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1565, Bydgoszcz 1963 II; Matricularum summ., IV; Orzelski, Bezkrólewia ksiąg ośmioro; Regestra thelonei aquatici Wladislaviensis saeculi XVI, Wyd. S. Kutrzeba i F. Duda, Kr. 1915; – Mater. Red. PSB: Kretkowscy h. Dołęga. Uzupełnienia i sprostowania.
                                                                                                                                                                                                                                    Halina Kowalska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jakub Wujek

około 1541 - 1597-07-27
tłumacz Biblii
 

Bona Sforza d’Aragona

1494-02-02 - 1557-11-19
królowa Polski
 

Mikołaj Dzierzgowski

c. 1490 - 1559-01-18
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.