INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr z Lesiowa, Lesiowski (Leszowski, Lyessyowski)  

 
 
XV w. - przed 1500
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piotr z Lesiowa, Lesiowski (Leszowski, Lyessyowski), (zm. przed r. 1500), kanonik lwowski, biskup elekt kamieniecki. Pochodził z rodziny szlacheckiej z Lesiowa w pow. radomskim. Pierwsza informacja o P-rze pochodzi z r. 1477; był już wtedy kanonikiem lwowskim. Posiadał też probostwo w Kulikowie w pow. lwowskim i w związku z uposażeniem tegoż beneficjum toczył w r. 1491 spór z Leonardem, proboszczem w Kościejowie, o dziesięcinę snopową z folwarków w Mierzwicy i Przemiwałkach w pow. lwowskim. Jako elekt biskup kamieniecki potwierdzony jest w aktach konsystorza lwowskiego 21 V 1490 oraz 26 VII i 30 IX 1491. Miał on objąć biskupstwo po Macieju ze Starej Łomży, przeniesionym na biskupstwo chełmskie. Wg akt Kurii rzymskiej 9 X 1492 otrzymał prowizję papieską i jeszcze w t. r. był przeniesiony na biskupstwo chełmskie. Przeczy temu jednak fakt, że jeszcze w lutym 1493 jako «Camenecensis postulatus ecclesiarum» brał udział w sejmie walnym w Piotrkowie i świadkował na dziewięciu przywilejach królewskich. Władysław Abraham uważa, że nieścisłości powstałe w aktach Kurii rzymskiej wyniknęły z pomylenia biskupstw w Kamieniu i Kamieńcu Podolskim. Zdaniem Ireny Sułkowskiej-Kurasiowej poprzednik P-a na biskupstwie Maciej ze Starej Łomży obejmując biskupstwo chełmskie pozostał administratorem biskupstwa kamienieckiego co najmniej do r. 1494, a – być może – że aż do r. 1498. Potwierdzałby to fakt, że 9 VII 1494 P. wymieniony jest w aktach konsystorza lwowskiego tylko z tytułem plebana w Kulikowie. P. jako elekt kamieniecki opłacił przypadającą nań taksę dopiero 12 V 1498. Fakt, że 29 IX 1498 z prośbą do króla o potwierdzenie przywileju w. księcia lit. Witolda na dobra stołu biskupa kamienieckiego zwrócił się Maciej ze Starej Łomży, były bp kamieniecki, a nie P., mógł wyniknąć stąd – jak przypuszcza Abraham – że to za jego rządów dokumenty te zaginęły. Nie mamy informacji, czy P. był konsekrowany. P. zmarł nie później niż w r. 1500, ponieważ już 7 I 1501 występuje jego następca Andrzej Chodecki.

 

Hierarchia catholica medii aevi, II 115, 126; PSB (Maciej ze Starej Łomży); – Abraham W., Założenie biskupstwa łacińskiego w Kamieńcu Podolskim, Kr. 1911 s. 35; – Acta officii consistorialis Leopoliensis antiquissima, Lw. 1927–30 I, II; Akta grodz. i ziem., IV, VII, IX; Elementa ad Fontium Editiones, I; Kod. m. Kr., I; Matricularum summ., II nr 1305; Pirawski T., Relatio status almae archidioecesis Leopoliensis, Wyd. K. J. Heck, Lw. 1893.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt I Stary

1467-01-01 - 1548-04-01
król Polski
 
 

Maciej Drzewicki h. Ciołek

1467-02-22 - 1535-08-22
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Konicz z Brzezin

brak danych - 1492-09-10
teolog
 

Christoph Suchten

1481 - 1519-08-23
humanista
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.