INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr (Pietrasz) z Miłosławia h. Doliwa  

 
 
brak danych - 1399
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piotr (Pietrasz) z Miłosławia h. Doliwa (zm. 1399). Był prawnukiem Piotra z Miłosławia (zob.), jednym z dwóch synów kaszt. radzimskiego Markusza z Miłosławia. Ojciec P-a jest potwierdzony źródłowo jako kasztelan w l. 1362–3, następca jednak pojawia się dopiero w r. 1374; matka, nie znana nam z imienia, żyła w stanie wdowim jeszcze w r. 1401. Po zgonie ojca opiekę nad P-em i jego bratem Tomisławem przejął stryj Filip z Miłosławia, kaszt. krzywiński; w imieniu własnym oraz małoletnich synowców wysunął on (1375) roszczenia do wsi klasztoru lędzkiego Wrąbczyn, przegrał wszakże sprawę przed gnieźnieńskim sądem ziemskim. Z dojrzałego życia P-a jedynym pewnym faktem jest jego śmierć w wielkiej bitwie z Tatarami nad Worsklą (12 VIII 1399), wśród posiłkujących Witolda rycerzy polskich, których imiona zapisał Długosz. W zachowanych od r. 1390 księgach ziemskich pyzdrskich, a także w innych księgach wielkopolskich P. nie występuje, w miłosławskiej zaś ojcowiźnie przebywał z matką jedynie jego brat Tomisław. Zapiska księgi ziemskiej poznańskiej z 26 IV 1401 (a zatem już po śmierci P-a) o sporze Mikołaja Chybskiego z kasztelanową radzimską z Miłosławia «i jej synem Pietraszem» jest pomyłką; chodzi znów o Tomisława, jak świadczy wcześniejsza o dwa tygodnie zapiska tamże, dotycząca tej samej sprawy. Jeżeli P. nie pisał się z innej jakiejś miejscowości (którą ewentualnie mógł otrzymać w wyniku działu z bratem), to można poszukiwać go w ostatnim dziesięcioleciu XIV w. jedynie na Litwie, w gronie służących wojskowo sprawie unii rycerzy polskich. W r. 1432 Tomisław z Miłosławia darował kościołowi Św. Jakuba tamże 8 grzywien gr. praskich rocznego czynszu, w intencji m. in. swego brata Piotra. Zagadkowa «domina Miloslawska seu Plomicowska», którą mieli stawić w r. 1403 przed sądem ziemskim poznańskim sędzia Mikołaj z Czarnkowa, Mikołaj Morecki i Tomisław Miłosławski na żądanie Mikołaja Kobylińskiego, mogła być wdową po P-rze – córką podkomorzego poznańskiego Jana z Płonkowa bądź zamężną 2. v. za jednym z jego synów, Bartoszem lub Jarosławem z Płonkowa. Potomstwa P. prawdopodobnie nie zostawił, ponieważ po śmierci Tomisława występuje w Miłosławiu jedynie gałąź wywodząca się od stryja obu, kaszt. krzywińskiego Filipa.

 

Dworzaczek, W., Leliwici Tarnowscy, W. 1971 s. 117; Kozierowski S., Ród Doliwów, P. 1923 s. 6, 10, 12–14; – Die ältesten grosspolnischen Grodbücher, Wyd. J. Lekszycki, Leipzig 1887–9 I–II; Długosz, Historia, III; Kod. Wpol., III; Księga ziemska poznańska 1400–1407, Wyd. K. Kaczmarczyk i K. Rzyski, P. 1960; – B. Jag.: rkp. 8057 k. 168.

Janusz Bieniak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław I Łokietek

1260-1261 - 1333-03-02
król Polski
 

Władysław Opolski

między 1326 a 1332 - 1401-05-18
książę kujawski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.