INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Pius Franciszek Boreyko v. Borejko      Biblioteka Uniwersytecka KUL - sygn.: Dypl. 101 - źródło kopii cyfrowej: dlibra.kul.pl - rubrykacja: iPSB.

Pius Franciszek Boreyko v. Borejko  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Boreyko v. Borejko Pius Franciszek był jednym z trzech synów Piotra kasztelana zawichoskiego i Anny Ołtarzewskiej. B. posuwał się szybko w godnościach ziemskich, piastował w r. 1762 urząd stolnika i podczaszego podolskiego, w r. 1776 został mianowany stolnikiem latyczowskim i podolskim, a 1782 podstarościm latyczowskim; 17 X 1789 uzyskał nominację na podkomorstwo latyczowskie. Dobrze musiał sprawować swoje urzędy, skoro dwukrotnie był kandydatem do godności senatorskiej, mianowicie w r. 1778 do kasztelanji lwowskiej, a w r. 1783 do buskiej. Odznaczał się zapewne ruchliwością i popularnością wśród szlachty podolskiej, skoro wybierany był przez nią kilkakrotnie jako poseł na sejmy z tegoż województwa. Posłował na sejmy r. 1766, 1776 i 1778, na którym wybrano go z Małopolski do Komisji Skarbu Koronnego. Na sejmie r. 1782 nominowany do egzaminowania Rady Nieustającej B. jako opozycyjny deputat delegacji wyróżnił się tem, że po mowie Wodzińskiego biskupa smoleńskiego i innych, którzy chwalili pożyteczną i energiczną działalność Rady, ostro napadł na Radę za to, że nie zmusiła kapituły krakowskiej do natychmiastowego uwolnienia biskupa Sołtyka. Dzięki wystąpieniu B. rozgorzała na sesjach zacięta walka między zwolennikami Rady i przeciwnikami. B. posłował również na sejm wielki w podwójnym składzie i na sesji 20 I 1791 domagał się silnego rządu wewnętrznego, gdyż »nieszczęśliwe te państwa, które, między potężnemi mocarstwami siedząc, i z przyjaźni i z gniewu obojej strony szkodować mogą«. Kamieniem zaś węgielnym wewętrznego rządu zdaniem B-go sejmiki, których naprawa powinna być jednym z najważniejszych celów obecnego sejmu. Za bardzo szkodliwe uważał B. dopuszczanie do obrad sejmikowych »czynszowych posłuszników« i szlachty zagrodowej, przez którą wywierają swój wpływ magnaci. Po zakończeniu sejmu król polecił B. mieć pieczę nad sejmikami podolskiemi, aby wymóc na nich potwierdzenie ustawy 3-Maja. B. żonaty był z Heleną Krasicką i miał syna Jana.

 

Boniecki; Uruski; Urzędnicy, III/3; Niesiecki; Diarjusze sejmowe 1766, 1776, 1778, 1782, 1790; Rudnicki K., Biskup Kajetan Sołtyk, Kr. W. 1906, 228; Kalinka W., Sejm czteroletni, Kr. 1895, II 639, 661.

Helena Waniczkówna

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.