INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Regina Sołomerecka (z domu Hoscka, Hojska)  

 
 
2 poł. XVI w. - październik 1645
Biogram został opublikowany w latach 2000-2001 w XL tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sołomerecka (Sołomierecka, Sołomirecka) z Hosckich (Hojskich) Regina (zm. 1645), kasztelanowa smoleńska. Była córką kasztelana kijowskiego Gabriela Hosckiego (zob.) i Katarzyny z Jełowickich, siostrą Romana (zob.).

Po bezpotomnej śmierci brata przejęła całość dóbr po ojcu. Wniosła je swemu mężowi, kniaziowi Mikołajowi Lwu Sołomereckiemu (zob.). Wychowana w wyznaniu ariańskim przeszła (prawdopodobnie pod wpływem męża) na prawosławie. Stała się gorliwą protektorką Cerkwi prawosławnej, zlikwidowała zbór ariański w Hoszczy. W styczniu 1639 ufundowała w tym mieście męski monaster prawosławny przy cerkwi Michajłowskiej oraz szkołę. Na ich utrzymanie przeznaczyła dobra Kurozwany. W październiku t.r. wspólnie z synem Janem Władysławem powiększyła fundusz cerkwi Uspienskiej w Wysocku, zapisując na ten cel sioło Wieżycę. W przywileju, który wówczas wystawiła, zaznaczyła, że cerkiew ta ma znajdować się pod dozorem bractwa pińskiego, do którego sama należała, a księża z Wysocka mają dochować wierności patriarsze konstantynopolskiemu. W r. 1644 zapisała tej samej cerkwi sianożęci (prawo koszenia łąk). W sierpniu 1642, wobec śmierci syna, uczyniła zapis dóbr Hoszcza (z wyjątkiem ufundowanego przez siebie monasteru), sioła Terentiów oraz części puszczy sienieńskiej metropolicie kijowskiemu Piotrowi Mohile, którego w dokumencie nazwała swym wielkim przyjacielem i dobroczyńcą. Dn. 29 II 1644 rozporządziła S. swymi dobrami w Łuckiem: córce Helenie i jej mężowi Aleksandrowi Korycińskiemu darowała sioła Zalinki Stare, Daryczyn i sieliszcze Ułasny Bród, a Domicelli Czetwertyńskiej miasta Korczyce i Sokolce z pobliskimi siołami. Zmarła w październiku 1645, zapisawszy wcześniej w testamencie resztę swych dóbr córkom.

Informacje o dzieciach zob. życiorys męża.

 

PSB (Hoscki Roman); Wolff, Kniaziowie lit.-rus.; – [Giżycki J. M.] Wołyniak, Z przeszłości Hoszczy na Wołyniu, Kr. [b.r.w.]; Golubev S., Kievskij mitropolit Petr Mogiła i ego spodvižniki, Kiev 1898 II; – Central’nyj deržavnyj istoričnyj archiv Ukraïny w Kijowie: tzw. Kwerenda Wielka nr 1860 f. 179, 181.

Tomasz Kempa

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Anna Jagiellonka

1523-10-18 - 1596-09-09
królowa Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.