INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Romuald Chojnacki      "Autoportret" Romualda Chojnackiego namalowany przed 1885 r. (frag.)

Romuald Chojnacki  

 
 
1818 - 1885-03-19
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chojnacki Romuald (1818–1885), artysta malarz, był synem podpułkownika WP Józefa, ur. w Warszawie i tam kształcił się u A. Kokulara. Potem wyjechał do Rzymu. W r. 1845 wystawił w Warszawie obraz Matki Boskiej klęczącej. W r. 1847 malował portret Marconiego, będący odtąd własnością rodziny. W r. 1850 wyjechał do Odessy dla kuracji, osiadł tam jednak na stałe i wykonał do tamtejszego kościoła szereg stacji Drogi Krzyżowej, św. Jerzego i Chrystusa na krzyżu (ostatnie kopia). On też był najpierwszym mistrzem Chlebowskiego. Ch. zmarł w Odessie 19 III 1885. Prócz wyżej wymienionych prac wykonał m. i. Portret dwóch dziewcząt, znajdujący się w zbiorze Ord. Krasińskich w Warszawie, który wystawił w Wiedniu wraz z Czumakami i Ukrainą. Ostatnią jego pracą, wystawioną w r. 1883 w Warszawie, była Młoda kobieta w całej postaci. Dochód z tego obrazu przeznaczył dla domu Tow. Sztuk Pięknych. Cechą kolorytu jego była różowość świateł a ciemna szarość cieni. W r. 1848 ożenił się z Emilią Grabowską.

 

Enc. Powsz. Il.; Słown. Artystów Pol., I.

Helena d’Abancourt

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Bronisław Gembarzewski

1872-05-20 - 1941-12-11
malarz
 

Karol Gilewski

1832 - 1871
lekarz
 

Marian Leon Fulman

1864-03-27 - 1945-12-18
biskup lubelski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Michał Pawlik

1853-09-17 - 1915-01-26
pisarz
 

Bernard Szapiro

1866-12-25 - 1942-08-16
inżynier
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.